PICĂTURI DE NISIP

vineri, 22 ianuarie 2010

Premiile OSCAR sau Academy Awards



S-au încheiat decernările Globului de Aur, urmează marele eveniment al premiilor OSCAR. Aşteptate cu nerăbdare de o lume întreagă, cele mai valoroase premii din industria cinematografică au o istorie lungă în spate. Fastul şi advăratele show-uri ale decernărilor din prezent îşi găsesc începuturile în anii '20.
Premiile Academiei Americane de film, cunoscute sub numele de Premiile Oscar, sunt premiile decernate de către Academia din Los Angeles, California, organizaţie care cuprindea în anul 2002 peste 6000 de membri, toţi profesionişti în diverse specialităţi ale cinematografiei, şi anume producători, regizori, actori, directori de imagine şi mulţi alţii.
Premiul, o statuetă care reprezintă un om cu o spadă în mână, se numeşte Oscar deoarece, aşa cum spune legenda, actriţa Margaret Herrick (1902-1976) a exclamat la vederea statuetei că semăna cu unchiul ei, Oscar.
Prima ceremonie de decernare a premiilor Academiei desfăşurată în 16 mai 1929 la hotelul Hollywood Roosevelt, a decurs fără surprize, numele premiaţilor ştiindu-se deja din 18 februarie.
Iniţial, în concurs se prezentau peliculele lansate în Los Angeles între 1 august şi 31 iulie anului anterior ceremoniei de decernare. Pentru ceremonia din 1933 termenul a fost prelungit până la 31 decembrie 1932, iar din 1934 filmele participante trebuiau să fi fost lansate între 1 ianuarie şi 31 decembrie anul anterior ceremoniei.
Ca o picanterie a regulilor stricte ale competiţiei, datorită condiţiei ca un film să fi fost proiectat iniţial la Los Angeles, Charles Chaplin a obţinut în 1973 premiul Oscar pentru cea mai bună coloană sonoră pentru filmul Limelight, un film care fusese realizat în 1952.

Alegerea câştigătorilor se face în două etape. În prima etapă sunt nominalizaţi la Oscar cinci posibili câştigători. Această nominalizare este făcută de membri Academiei care aparţin aceleaşi specalităţi cu cei nominalizaţi. Astfel, actorii votează pentru actorii ce vor primi nominalizarea, scenariştii pentru scenarişti şi aşa mai departe. În schimb, câştigătorul de la fiecare categorie este ales de către toţi membri Academiei, indiferent de specialitatea acestora din urmă. Voturile sunt exprimate în secret, de aşa formă ca nici unul dintre membri academiei să nu cunoscă rezultatele. La realizarea scrutinului lucrează o firmă prestigioasă de audit, care este însărcinată să centralizeze voturile. Până în momentul ceremoniei în care sunt prezentanţi nominalizaţii fiecărei categorii şi este deschis plicul sigilat cu numele câştigătorului, nu se poate şti despre cine este vorba.
Premiilor le-au fost adresate de-a lungul timpului, o mulţime de critici, din partea mai multor grupuri naţionale şi protectoare a "adevăratei arte a şaptea", care pretind că aceste premii sunt destinate doar marile producţii americane, şi că este premiat mai mult comercialul decât arta. Au fost de asemenea calificate drept rasiste până la ceremonia din 2001, când la categoria cel mai bun actor au fost nominalizaţi doi actori de culoare, iar la categoria cea mai bună actriţă o singură actriţă de culoare, pe care analiştii îi creditau cu puţine şanse, dar în final academia a decernat surprinzător cele două premii actorului de culoare Denzel Washington pentru Zi de instrucţie (Training Day) şi respectiv singurei actriţe de culoare nominalizate, Halle Berry, pentru Puterea Dragostei (Monster's Ball). Mulţi consideră că a fost doar o strategie a organizaţiei de a amortiza polemica rasistă.

Recorduri
Filmele cu cele mai multe trofee câştigate
1. Titanic (11)
2. Ben-Hur (11)
3. Lord of the Rings: Return of the King (11)
4. West Side Story (10)
5. The English Patient (9)
6. Gigi (9)
7. The Last Emperor (9)
8. Gone With the Wind (8)
9. From Here to Eternity (8)
10. On the Waterfront (8)
Filmele cu cele mai multe nominalizări
1. Titanic (14)
2. All About Eve (14)
3. Gone With the Wind (13)
4. From Here to Eternity (13)
5. Shakespeare in Love (13)
6. Forrest Gump (13)
7. Chicago (13)
8. Mary Poppins (13)
9. Who's Afraid of Virginia Wolf? (13)
10. The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring (13)

În acest an festivitatea va avea loc în data de 7 martie, iar mult aşteptatele nominalizări vor fi făcute publice în 2 februarie.

PREMIILE OSCAR: EDIŢIILE 71-81

1998 (71st)
ACTOR IN A LEADING ROLE
* Roberto Benigni -- Life Is Beautiful {"Guido"}
ACTOR IN A SUPPORTING ROLE
* James Coburn -- Affliction {"Glen Whitehouse"}
ACTRESS IN A LEADING ROLE
* Gwyneth Paltrow -- Shakespeare in Love {"Viola De Lesseps"}
ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE
* Judi Dench -- Shakespeare in Love {"Queen Elizabeth I"}
ART DIRECTION
* Shakespeare in Love -- Art Direction: Martin Childs; Set Decoration: Jill Quertier
CINEMATOGRAPHY
* Saving Private Ryan -- Janusz Kaminski
COSTUME DESIGN
* Shakespeare in Love -- Sandy Powell
DIRECTING
* Saving Private Ryan -- Steven Spielberg
DOCUMENTARY (Feature)
* The Last Days -- James Moll, Ken Lipper
DOCUMENTARY (Short Subject)
* The Personals: Improvisations on Romance in the Golden Years -- Keiko Ibi
FILM EDITING
* Saving Private Ryan -- Michael Kahn
FOREIGN LANGUAGE FILM
* Life Is Beautiful -- Italy
MAKEUP
* Elizabeth -- Jenny Shircore
MUSIC (Original Dramatic Score)
* Life Is Beautiful -- Nicola Piovani
MUSIC (Original Musical or Comedy Score)
* Shakespeare in Love -- Stephen Warbeck
MUSIC (Original Song)
* "When You Believe" from The Prince of Egypt -- Music and Lyric by Stephen Schwartz
BEST PICTURE
* Shakespeare in Love -- David Parfitt, Donna Gigliotti, Harvey Weinstein, Edward Zwick and Marc Norman, Producers
SHORT FILM (Animated)
* Bunny -- Chris Wedge
SHORT FILM (Live Action)
* Election Night (Valgaften) -- Kim Magnusson, Anders Thomas Jensen
SOUND
* Saving Private Ryan -- Gary Rydstrom, Gary Summers, Andy Nelson, Ronald Judkins
SOUND EFFECTS EDITING
* Saving Private Ryan -- Gary Rydstrom, Richard Hymns
VISUAL EFFECTS
* What Dreams May Come -- Joel Hynek, Nicholas Brooks, Stuart Robertson, Kevin Mack
WRITING (Screenplay Based on Material Previously Produced or Published)
* Gods and Monsters -- Bill Condon
WRITING (Screenplay Written Directly for the Screen)
* Shakespeare in Love -- Marc Norman, Tom Stoppard



1999 (72nd)

ACTOR IN A LEADING ROLE
* Kevin Spacey -- American Beauty {"Lester Burnham"}
ACTOR IN A SUPPORTING ROLE
* Michael Caine -- The Cider House Rules {"Dr. Wilbur Larch"}
ACTRESS IN A LEADING ROLE
* Hilary Swank -- Boys Don't Cry {"Brandon Teena/Teena Brandon"}
ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE
* Angelina Jolie -- Girl, Interrupted {"Lisa Rowe"}
ART DIRECTION
* Sleepy Hollow -- Art Direction: Rick Heinrichs; Set Decoration: Peter Young
CINEMATOGRAPHY
* American Beauty -- Conrad L. Hall
COSTUME DESIGN
* Topsy-Turvy -- Lindy Hemming
DIRECTING
* American Beauty -- Sam Mendes
DOCUMENTARY (Feature)
* One Day in September -- Arthur Cohn, Kevin Macdonald
DOCUMENTARY (Short Subject)
* King Gimp -- Susan Hannah Hadary, William A. Whiteford
FILM EDITING
* The Matrix -- Zach Staenberg
FOREIGN LANGUAGE FILM
* All about My Mother -- Spain
MAKEUP
* Popsy-Turvy -- Christine Blundell, Trefor Proud
MUSIC (Original Score)
* The Red Violin -- John Corigliano
MUSIC (Original Song)
* "You'll Be In My Heart" from Tarzan -- Music and Lyric by Phil Collins
BEST PICTURE
* American Beauty -- Bruce Cohen and Dan Jinks, Producers
SHORT FILM (Animated)
* The Old Man and the Sea -- Alexander Petrov
SHORT FILM (Live Action)
* My Mother Dreams the Satan's Disciples in New York -- Barbara Schock, Tammy Tiehel
SOUND
* The Matrix -- John Reitz, Gregg Rudloff, David Campbell, David Lee
SOUND EFFECTS EDITING
* The Matrix -- Dane A. Davis
VISUAL EFFECTS
* The Matrix -- John Gaeta, Janek Sirrs, Steve Courtley, Jon Thum
WRITING (Screenplay Based on Material Previously Produced or Published)
* The Cider House Rules -- John Irving
WRITING (Screenplay Written Directly for the Screen)
* American Beauty -- Alan Ball


2000 (73rd)
ACTOR IN A LEADING ROLE
* Russell Crowe -- Gladiator {"Maximus Decimus Meridius"}
ACTOR IN A SUPPORTING ROLE
* Benicio Del Toro -- Traffic {"Javier Rodriguez"}
ACTRESS IN A LEADING ROLE
* Julia Roberts -- Erin Brockovich {"Erin Brockovich"}
ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE
* Marcia Gay Harden -- Pollock {"Lee Krasner"}
ART DIRECTION
* Crouching Tiger, Hidden Dragon -- Tim Yip
CINEMATOGRAPHY
* Crouching Tiger, Hidden Dragon -- Peter Pau
COSTUME DESIGN
* Gladiator -- Janty Yates
DIRECTING
* Traffic -- Steven Soderbergh
DOCUMENTARY (Feature)
* Into the Arms of Strangers: Stories of the Kindertransport -- Mark Jonathan Harris, Deborah Oppenheimer
DOCUMENTARY (Short Subject)
* Big Mama -- Tracy Seretean
FILM EDITING
* Traffic -- Stephen Mirrione
FOREIGN LANGUAGE FILM
* Crouching Tiger, Hidden Dragon -- Taiwan
MAKEUP
* Dr. Seuss' How the Grinch Stole Christmas -- Rick Baker, Gail Ryan
MUSIC (Original Score)
* Crouching Tiger, Hidden Dragon -- Tan Dun
MUSIC (Original Song)
* "Things Have Changed" from Wonder Boys -- Music and Lyric by Bob Dylan
BEST PICTURE
* Gladiator -- Douglas Wick, David Franzoni and Branko Lustig, Producers
SHORT FILM (Animated)
* Father and Daughter -- Michael Dudok de Wit
SHORT FILM (Live Action)
* Quiero Ser (I want to be...) -- Florian Gallenberger
SOUND
* Gladiator -- Scott Millan, Bob Beemer, Ken Weston
SOUND EDITING
* U-571 -- Jon Johnson
VISUAL EFFECTS
* Gladiator -- John Nelson, Neil Corbould, Tim Burke, Rob Harvey
WRITING (Screenplay Based on Material Previously Produced or Published)
* Traffic -- Screenplay by Stephen Gaghan
WRITING (Screenplay Written Directly for the Screen)
* Almost Famous -- Written by Cameron Crowe


2001 (74th)
ACTOR IN A LEADING ROLE
* Denzel Washington -- Training Day {"Alonzo"}
ACTOR IN A SUPPORTING ROLE
* Jim Broadbent -- Iris {"John Bayley"}
ACTRESS IN A LEADING ROLE
* Halle Berry -- Monster's Ball {"Leticia Musgrove"}
ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE
* Jennifer Connelly -- A Beautiful Mind {"Alicia Nash"}
ANIMATED FEATURE FILM
* Shrek -- Aron Warner
ART DIRECTION
* Moulin Rouge -- Art Direction: Catherine Martin; Set Decoration: Brigitte Broch
CINEMATOGRAPHY
* The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring -- Andrew Lesnie
COSTUME DESIGN
* Moulin Rouge -- Catherine Martin, Angus Strathie
DIRECTING
* A Beautiful Mind -- Ron Howard
DOCUMENTARY (Feature)
* Murder on a Sunday Morning -- Jean-Xavier de Lestrade, Denis Poncet
DOCUMENTARY (Short Subject)
* Thoth -- Sarah Kernochan, Lynn Appelle
FILM EDITING
* Black Hawk Down -- Pietro Scalia
FOREIGN LANGUAGE FILM
* No Man's Land -- Bosnia & Herzegovina
MAKEUP
* The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring -- Peter Owen, Richard Taylor
MUSIC (Original Score)
* The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring -- Howard Shore

MUSIC (Original Song)
* "If I Didn't Have You" from Monsters, Inc. -- Music and Lyric by Randy Newman
BEST PICTURE
* A Beautiful Mind -- Brian Grazer and Ron Howard, Producers
SHORT FILM (Animated)
* For the Birds -- Ralph Eggleston
SHORT FILM (Live Action)
* the accountant -- Ray McKinnon, Lisa Blount
SOUND
* Black Hawk Down -- Michael Minkler, Myron Nettinga, Chris Munro
SOUND EDITING
* Pearl Harbor -- George Watters II, Christopher Boyes
VISUAL EFFECTS
* The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring -- Jim Rygiel, Randall William Cook, Richard Taylor, Mark Stetson
WRITING (Screenplay Based on Material Previously Produced or Published)
* A Beautiful Mind -- Written by Akiva Goldsman
WRITING (Screenplay Written Directly for the Screen)
* Gosford Park -- Written by Julian Fellowes


2002 (75th)
ACTOR IN A LEADING ROLE
* Adrien Brody -- The Pianist {"Wladyslaw Szpilman"}
ACTOR IN A SUPPORTING ROLE
* Chris Cooper -- Adaptation {"John Laroche"}
ACTRESS IN A LEADING ROLE
* Nicole Kidman -- The Hours {"Virginia Woolf"}
ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE
* Catherine Zeta-Jones -- Chicago {"Velma Kelly"}
ANIMATED FEATURE FILM
* Spirited Away -- Hayao Miyazaki
ART DIRECTION
* Chicago -- Art Direction: John Myhre; Set Decoration: Gordon Sim
CINEMATOGRAPHY
* Road to Perdition -- Conrad L. Hall
COSTUME DESIGN
* Chicago -- Colleen Atwood
DIRECTING
* The Pianist -- Roman Polanski
DOCUMENTARY (Feature)
* Bowling for Columbine -- Michael Moore, Michael Donovan
DOCUMENTARY (Short Subject)
* Twin Towers -- Bill Guttentag, Robert David Port
FILM EDITING
* Chicago -- Martin Walsh
FOREIGN LANGUAGE FILM
* Nowhere in Africa -- Germany
MAKEUP
* Frida -- John Jackson, Beatrice De Alba
MUSIC (Original Score)
* Frida -- Elliot Goldenthal
MUSIC (Original Song)
* "Lose Yourself" from 8 Mile -- Music by Eminem, Jeff Bass and Luis Resto; Lyric by Eminem
BEST PICTURE
* Chicago -- Martin Richards, Producer
SHORT FILM (Animated)
* The ChubbChubbs! -- Eric Armstrong
SHORT FILM (Live Action)
* This Charming Man (Der Er En Yndig Mand) -- Martin Strange-Hansen, Mie Andreasen
SOUND
* Chicago -- Michael Minkler, Dominick Tavella, David Lee
SOUND EDITING
* The Lord of the Rings: The Two Towers -- Ethan Van der Ryn, Michael Hopkins
VISUAL EFFECTS
* The Lord of the Rings: The Two Towers -- Jim Rygiel, Joe Letteri, Randall William Cook, Alex Funke
WRITING (Adapted Screenplay)
* The Pianist -- Screenplay by Ronald Harwood
WRITING (Original Screenplay)
* Talk to Her -- Written by Pedro Almodóvar



2003 (76th)
ACTOR IN A LEADING ROLE
* Sean Penn -- Mystic River {"Jimmy Markum"}
ACTOR IN A SUPPORTING ROLE
* Tim Robbins -- Mystic River {"Dave Boyle"}
ACTRESS IN A LEADING ROLE
* Charlize Theron -- Monster {"Aileen Wuornos"}
ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE
* Renée Zellweger -- Cold Mountain {"Ruby Thewes"}
ANIMATED FEATURE FILM
* Finding Nemo -- Andrew Stanton
ART DIRECTION
* The Lord of the Rings: The Return of the King -- Art Direction: Grant Major; Set Decoration: Dan Hennah and Alan Lee
CINEMATOGRAPHY
* Master and Commander: The Far Side of the World -- Russell Boyd
COSTUME DESIGN
* The Lord of the Rings: The Return of the King -- Ngila Dickson and Richard Taylor
DIRECTING
* The Lord of the Rings: The Return of the King -- Peter Jackson
DOCUMENTARY (Feature)
* The Fog of War -- Errol Morris and Michael Williams
DOCUMENTARY (Short Subject)
* Chernobyl Heart -- Maryann DeLeo
FILM EDITING
* The Lord of the Rings: The Return of the King -- Jamie Selkirk
FOREIGN LANGUAGE FILM
* The Barbarian Invasions -- Canada
MAKEUP
* The Lord of the Rings: The Return of the King -- Richard Taylor and Peter King
MUSIC (Original Score)
* The Lord of the Rings: The Return of the King -- Howard Shore
MUSIC (Original Song)
* "Into the West" from The Lord of the Rings: The Return of the King -- Music and Lyric by Fran Walsh and Howard Shore and Annie Lennox
BEST PICTURE
* The Lord of the Rings: The Return of the King -- Barrie M. Osborne, Peter Jackson and Fran Walsh, Producers
SHORT FILM (Animated)
* Harvie Krumpet -- Adam Elliot
SHORT FILM (Live Action)
* Two Soldiers -- Aaron Schneider and Andrew J. Sacks
SOUND EDITING
* Master and Commander: The Far Side of the World -- Richard King
SOUND MIXING
* The Lord of the Rings: The Return of the King -- Christopher Boyes, Michael Semanick, Michael Hedges and Hammond Peek
VISUAL EFFECTS
* The Lord of the Rings: The Return of the King -- Jim Rygiel, Joe Letteri, Randall William Cook and Alex Funke
WRITING (Adapted Screenplay)
* The Lord of the Rings: The Return of the King -- Screenplay by Fran Walsh, Philippa Boyens & Peter Jackson
WRITING (Original Screenplay)
* Lost in Translation -- Written by Sofia Coppola



2004 (77th)
ACTOR IN A LEADING ROLE
* Jamie Foxx -- Ray {"Ray Charles"}
ACTOR IN A SUPPORTING ROLE
* Morgan Freeman -- Million Dollar Baby {"Eddie Scrap-Iron Dupris"}
ACTRESS IN A LEADING ROLE
* Hilary Swank -- Million Dollar Baby {"Maggie Fitzgerald"}
ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE
* Cate Blanchett -- The Aviator {"Katharine Hepburn"}
ANIMATED FEATURE FILM
* The Incredibles -- Brad Bird
ART DIRECTION
* The Aviator -- Art Direction: Dante Ferretti; Set Decoration: Francesca Lo Schiavo
CINEMATOGRAPHY
* The Aviator -- Robert Richardson
COSTUME DESIGN
* The Aviator -- Sandy Powell
DIRECTING
* Million Dollar Baby -- Clint Eastwood
DOCUMENTARY (Feature)
* Born into Brothels -- Ross Kauffman and Zana Briski
DOCUMENTARY (Short Subject)
* Mighty Times: The Children's March -- Robert Hudson and Bobby Houston
FILM EDITING
* The Aviator -- Thelma Schoonmaker
FOREIGN LANGUAGE FILM
* The Sea Inside -- Spain
MAKEUP
* Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events -- Valli O'Reilly and Bill Corso
MUSIC (Original Score)
* Finding Neverland -- Jan A.P. Kaczmarek
MUSIC (Original Song)
* "Al Otro Lado Del Río" from The Motorcycle Diaries -- Music and Lyric by Jorge Drexler
BEST PICTURE
* Million Dollar Baby -- Clint Eastwood, Albert S. Ruddy and Tom Rosenberg, Producers
SHORT FILM (Animated)
* Ryan -- Chris Landreth
SHORT FILM (Live Action)
* Wasp -- Andrea Arnold
SOUND EDITING
* The Incredibles -- Michael Silvers and Randy Thom
SOUND MIXING
* Ray -- Scott Millan, Greg Orloff, Bob Beemer and Steve Cantamessa
VISUAL EFFECTS
* Spider-Man 2 -- John Dykstra, Scott Stokdyk, Anthony LaMolinara and John Frazier
WRITING (Adapted Screenplay)
* Sideways -- Screenplay by Alexander Payne & Jim Taylor
WRITING (Original Screenplay)
* Eternal Sunshine of the Spotless Mind -- Screenplay by Charlie Kaufman; Story by Charlie Kaufman & Michel Gondry & Pierre Bismuth



2005 (78th)
ACTOR IN A LEADING ROLE
* Philip Seymour Hoffman -- Capote {"Truman Capote"}
ACTOR IN A SUPPORTING ROLE
* George Clooney -- Syriana {"Bob Barnes"}
ACTRESS IN A LEADING ROLE
* Reese Witherspoon -- Walk the Line {"June Carter"}
ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE
* Rachel Weisz -- The Constant Gardener {"Tessa Quayle"}
ANIMATED FEATURE FILM
* Wallace & Gromit in The Curse of the Were-Rabbit -- Nick Park and Steve Box
ART DIRECTION
* Memoirs of a Geisha -- Art Direction: John Myhre; Set Decoration: Gretchen Rau
CINEMATOGRAPHY
* Memoirs of a Geisha -- Dion Beebe
COSTUME DESIGN
* Memoirs of a Geisha -- Colleen Atwood
DIRECTING
* Brokeback Mountain -- Ang Lee
DOCUMENTARY (Feature)
* March of the Penguins -- Luc Jacquet and Yves Darondeau
DOCUMENTARY (Short Subject)
* A Note of Triumph: The Golden Age of Norman Corwin -- Corinne Marrinan and Eric Simonson
FILM EDITING
* Crash -- Hughes Winborne
FOREIGN LANGUAGE FILM
* Tsotsi -- South Africa
MAKEUP
* The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe -- Howard Berger and Tami Lane
MUSIC (Original Score)
* Brokeback Mountain -- Gustavo Santaolalla
MUSIC (Original Song)
* "It's Hard Out Here for a Pimp" from Hustle & Flow -- Music and Lyric by Jordan Houston, Cedric Coleman and Paul Beauregard
BEST PICTURE
* Crash -- Paul Haggis and Cathy Schulman, Producers
SHORT FILM (Animated)
* The Moon and the Son: An Imagined Conversation -- John Canemaker and Peggy Stern
SHORT FILM (Live Action)
* Six Shooter -- Martin McDonagh
SOUND EDITING
* King Kong -- Mike Hopkins and Ethan Van der Ryn
SOUND MIXING
* King Kong -- Christopher Boyes, Michael Semanick, Michael Hedges and Hammond Peek
VISUAL EFFECTS
* King Kong -- Joe Letteri, Brian Van't Hul, Christian Rivers and Richard Taylor
WRITING (Adapted Screenplay)
* Brokeback Mountain -- Screenplay by Larry McMurtry & Diana Ossana
WRITING (Original Screenplay)
* Crash -- Screenplay by Paul Haggis & Bobby Moresco; Story by Paul Haggis



2006 (79th)
ACTOR IN A LEADING ROLE
* Forest Whitaker -- The Last King of Scotland {"Idi Amin"}
ACTOR IN A SUPPORTING ROLE
* Alan Arkin -- Little Miss Sunshine {"Grandpa"}
ACTRESS IN A LEADING ROLE
* Helen Mirren -- The Queen {"The Queen"}
ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE
* Jennifer Hudson -- Dreamgirls {"Effie White"}
ANIMATED FEATURE FILM
* Happy Feet -- George Miller
ART DIRECTION
* Pan's Labyrinth -- Art Direction: Eugenio Caballero; Set Decoration: Pilar Revuelta
CINEMATOGRAPHY
* Pan's Labyrinth -- Guillermo Navarro
COSTUME DESIGN
* Marie Antoinette -- Milena Canonero
DIRECTING
* The Departed -- Martin Scorsese
DOCUMENTARY (Feature)
* An Inconvenient Truth -- Davis Guggenheim
DOCUMENTARY (Short Subject)
* The Blood of Yingzhou District -- Ruby Yang and Thomas Lennon
FILM EDITING
* The Departed -- Thelma Schoonmaker
FOREIGN LANGUAGE FILM
* The Lives of Others -- Germany
MAKEUP
* Pan's Labyrinth -- David Martí and Montse Ribé
MUSIC (Original Score)
* Babel -- Gustavo Santaolalla
MUSIC (Original Song)
* "I Need to Wake Up" from An Inconvenient Truth -- Music and Lyric by Melissa Etheridge
BEST PICTURE
* The Departed -- Graham King, Producer
SHORT FILM (Animated)
* The Danish Poet -- Torill Kove
SHORT FILM (Live Action)
* West Bank Story -- Ari Sandel
SOUND EDITING
* Letters from Iwo Jima -- Alan Robert Murray and Bub Asman
SOUND MIXING
* Dreamgirls -- Michael Minkler, Bob Beemer and Willie Burton
VISUAL EFFECTS
* Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest -- John Knoll, Hal Hickel, Charles Gibson and Allen Hall
WRITING (Adapted Screenplay)
* The Departed -- Screenplay by William Monahan
WRITING (Original Screenplay)
* Little Miss Sunshine -- Written by Michael Arndt



2007 (80th)
ACTOR IN A LEADING ROLE
* Daniel Day-Lewis -- There Will Be Blood {"Daniel Plainview"}
ACTOR IN A SUPPORTING ROLE
* Javier Bardem -- No Country for Old Men {"Anton Chigurh"}
ACTRESS IN A LEADING ROLE
* Marion Cotillard -- La Vie en Rose {"Edith Piaf"}
ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE
* Tilda Swinton -- Michael Clayton {"Karen Crowder"}
ANIMATED FEATURE FILM
* Ratatouille -- Brad Bird
ART DIRECTION
* Sweeney Todd The Demon Barber of Fleet Street -- Art Direction: Dante Ferretti; Set Decoration: Francesca Lo Schiavo
CINEMATOGRAPHY
* There Will Be Blood -- Robert Elswit
COSTUME DESIGN
* Elizabeth: The Golden Age -- Alexandra Byrne
DIRECTING
* No Country for Old Men -- Joel Coen and Ethan Coen
DOCUMENTARY (Feature)
* Taxi to the Dark Side -- Alex Gibney and Eva Orner
DOCUMENTARY (Short Subject)
* Freeheld -- Cynthia Wade and Vanessa Roth
FILM EDITING
* The Bourne Ultimatum -- Christopher Rouse
FOREIGN LANGUAGE FILM
* The Counterfeiters -- Austria
MAKEUP
* La Vie en Rose -- Didier Lavergne and Jan Archibald
MUSIC (Original Score)
* Atonement -- Dario Marianelli
MUSIC (Original Song)
* "Falling Slowly" from Once -- Music and Lyric by Glen Hansard and Marketa Irglova
BEST PICTURE
* No Country for Old Men -- Scott Rudin, Ethan Coen and Joel Coen, Producers
SHORT FILM (Animated)
* Peter & the Wolf -- Suzie Templeton and Hugh Welchman
SHORT FILM (Live Action)
* Le Mozart des Pickpockets (The Mozart of Pickpockets) -- Philippe Pollet-Villard
SOUND EDITING
* The Bourne Ultimatum -- Karen Baker Landers and Per Hallberg
SOUND MIXING
* The Bourne Ultimatum -- Scott Millan, David Parker and Kirk Francis
VISUAL EFFECTS
* The Golden Compass -- Michael Fink, Bill Westenhofer, Ben Morris and Trevor Wood
WRITING (Adapted Screenplay)
* No Country for Old Men -- Written for the screen by Joel Coen & Ethan Coen
WRITING (Original Screenplay)
* Juno -- Written by Diablo Cody


2008 (81st)
ACTOR IN A LEADING ROLE
* Sean Penn -- Milk {"Harvey Milk"}
ACTOR IN A SUPPORTING ROLE
* Heath Ledger -- The Dark Knight {"Joker"}
ACTRESS IN A LEADING ROLE
* Kate Winslet -- The Reader {"Hanna Schmitz"}
ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE
* Penélope Cruz -- Vicky Cristina Barcelona {"Maria Elena"}
ANIMATED FEATURE FILM
* WALL-E -- Andrew Stanton
ART DIRECTION
* The Curious Case of Benjamin Button -- Art Direction: Donald Graham Burt; Set Decoration: Victor J. Zolfo
CINEMATOGRAPHY
* Slumdog Millionaire -- Anthony Dod Mantle
COSTUME DESIGN
* The Duchess -- Michael O'Connor
DIRECTING
* Slumdog Millionaire -- Danny Boyle
DOCUMENTARY (Feature)
* Man on Wire -- James Marsh and Simon Chinn
DOCUMENTARY (Short Subject)
* Smile Pinki -- Megan Mylan
FILM EDITING
* Slumdog Millionaire -- Chris Dickens
FOREIGN LANGUAGE FILM
* Departures -- Japan
MAKEUP
* The Curious Case of Benjamin Button -- Greg Cannom
MUSIC (Original Score)
* Slumdog Millionaire -- A.R. Rahman
MUSIC (Original Song)
* "Jai Ho" from Slumdog Millionaire -- Music by A.R. Rahman; Lyric by Gulzar
BEST PICTURE
* Slumdog Millionaire -- Christian Colson, Producer
SHORT FILM (Animated)
* La Maison en Petits Cubes -- Kunio Kato
SHORT FILM (Live Action)
* Spielzeugland (Toyland) -- Jochen Alexander Freydank
SOUND EDITING
* The Dark Knight -- Richard King
SOUND MIXING
* Slumdog Millionaire -- Ian Tapp, Richard Pryke and Resul Pookutty
VISUAL EFFECTS
* The Curious Case of Benjamin Button -- Eric Barba, Steve Preeg, Burt Dalton and Craig Barron
WRITING (Adapted Screenplay)
* Slumdog Millionaire -- Screenplay by Simon Beaufoy
WRITING (Original Screenplay)
* Milk -- Written by Dustin Lance Black

PREMIILE OSCAR: EDIŢIILE 61-70

1988 (61st)
ACTOR IN A LEADING ROLE
* Dustin Hoffman -- Rain Man {"Raymond Babbitt"}
ACTOR IN A SUPPORTING ROLE
* Kevin Kline -- A Fish Called Wanda {"Otto"}
ACTRESS IN A LEADING ROLE
* Jodie Foster -- The Accused {"Sarah Tobias"}
ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE
* Geena Davis -- The Accidental Tourist {"Muriel"}
ART DIRECTION
* Dangerous Liaisons -- Art Direction: Stuart Craig; Set Decoration: Gerard James
CINEMATOGRAPHY
* Mississippi Burning -- Peter Biziou
COSTUME DESIGN
* Dangerous Liaisons -- James Acheson
DIRECTING
* Rain Man -- Barry Levinson
DOCUMENTARY (Feature)
* Hotel Terminus: The Life and Times of Klaus Barbie -- Marcel Ophuls, Producer
DOCUMENTARY (Short Subject)
* You Don't Have to Die -- William Guttentag and Malcolm Clarke, Producers
FILM EDITING
* Who Framed Roger Rabbit -- Arthur Schmidt
FOREIGN LANGUAGE FILM
* Pelle the Conqueror -- Denmark
MAKEUP
* Beetlejuice -- Ve Neill, Steve La Porte, Robert Short
MUSIC (Original Score)
* The Milagro Beanfield War -- Dave Grusin
MUSIC (Original Song)
* "Let the River Run" from Working Girl -- Music and Lyric by Carly Simon
BEST PICTURE
* Rain Man -- Mark Johnson, Producer
SHORT FILM (Animated)
* Tin Toy -- John Lasseter, William Reeves
SHORT FILM (Live Action)
* The Appointments of Dennis Jennings -- Dean Parisot, Steven Wright
SOUND
* Bird -- Les Fresholtz, Dick Alexander, Vern Poore, Willie D. Burton
SOUND EFFECTS EDITING
* Who Framed Roger Rabbit -- Charles L. Campbell, Louis L. Edemann
VISUAL EFFECTS
* Who Framed Roger Rabbit -- Ken Ralston, Richard Williams, Edward Jones, George Gibbs
WRITING (Screenplay Based on Material from Another Medium)
* Dangerous Liaisons -- Christopher Hampton
WRITING (Screenplay Written Directly for the Screen)
* Rain Man -- Screenplay by Ronald Bass, Barry Morrow; Story by Barry Morrow
SPECIAL ACHIEVEMENT AWARD
* To Richard Williams for the animation direction of Who Framed Roger Rabbit.



1989 (62nd)
ACTOR IN A LEADING ROLE
* Daniel Day Lewis -- My Left Foot {"Christy Brown"}
ACTOR IN A SUPPORTING ROLE
* Denzel Washington -- Glory {"Trip"}
ACTRESS IN A LEADING ROLE
* Jessica Tandy -- Driving Miss Daisy {"Daisy Werthan"}
ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE
* Brenda Fricker -- My Left Foot {"Mrs. Brown"}
ART DIRECTION
* Batman -- Art Direction: Anton Furst; Set Decoration: Peter Young
CINEMATOGRAPHY
* Glory -- Freddie Francis
COSTUME DESIGN
* Henry V -- Phyllis Dalton
DIRECTING
* Born on the Fourth of July -- Oliver Stone
DOCUMENTARY (Feature)
* Common Threads: Stories from the Quilt -- Robert Epstein and Bill Couturié, Producers
DOCUMENTARY (Short Subject)
* The Johnstown Flood -- Charles Guggenheim, Producer
FILM EDITING
* Born on the Fourth of July -- David Brenner, Joe Hutshing
FOREIGN LANGUAGE FILM
* Cinema Paradiso -- Italy
MAKEUP
* Driving Miss Daisy -- Manlio Rocchetti, Lynn Barber, Kevin Haney
MUSIC (Original Score)
* The Little Mermaid -- Alan Menken
MUSIC (Original Song)
* "Under the Sea" from The Little Mermaid -- Music by Alan Menken; Lyric by Howard Ashman
BEST PICTURE
* Driving Miss Daisy -- Richard D. Zanuck and Lili Fini Zanuck, Producers
SHORT FILM (Animated)
* Balance -- Christoph Lauenstein, Wolfgang Lauenstein
SHORT FILM (Live Action)
* Work Experience -- James Hendrie
SOUND
* Glory -- Donald O. Mitchell, Gregg C. Rudloff, Elliot Tyson, Russell Williams II
SOUND EFFECTS EDITING
* Indiana Jones and the Last Crusade -- Ben Burtt, Richard Hymns
VISUAL EFFECTS
* The Abyss -- John Bruno, Dennis Muren, Hoyt Yeatman, Dennis Skotak
WRITING (Screenplay Based on Material from Another Medium)
* Driving Miss Daisy -- Alfred Uhry
WRITING (Screenplay Written Directly for the Screen)
* Dead Poets Society -- Tom Schulman



1990 (63rd)
ACTOR IN A LEADING ROLE
* Jeremy Irons -- Reversal of Fortune {"Claus Von Bulow"}
ACTOR IN A SUPPORTING ROLE
* Joe Pesci -- Good Fellas {"Tommy DeVito"}
ACTRESS IN A LEADING ROLE
* Kathy Bates -- Misery {"Annie Wilkes"}
ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE
* Whoopi Goldberg -- Ghost {"Oda Mae Brown"}
ART DIRECTION
* Dick Tracy -- Art Direction: Richard Sylbert; Set Decoration: Rick Simpson
CINEMATOGRAPHY
* Dances With Wolves -- Dean Semler
COSTUME DESIGN
* Cyrano de Bergerac -- Franca Squarciapino
DIRECTING
* Dances With Wolves -- Kevin Costner
DOCUMENTARY (Feature)
* American Dream -- Barbara Kopple and Arthur Cohn, Producers
DOCUMENTARY (Short Subject)
* Days of Waiting -- Steven Okazaki, Producer
FILM EDITING
* Dances With Wolves -- Neil Travis
FOREIGN LANGUAGE FILM
* Journey of Hope -- Switzerland
MAKEUP
* Dick Tracy -- John Caglione, Jr., Doug Drexler
MUSIC (Original Score)
* Dances With Wolves -- John Barry
MUSIC (Original Song)
* "Sooner Or Later (I Always Get My Man)" from Dick Tracy -- Music and Lyric by Stephen Sondheim
BEST PICTURE
* Dances With Wolves -- Jim Wilson and Kevin Costner, Producers
SHORT FILM (Animated)
* Creature Comforts -- Nick Park
SHORT FILM (Live Action)
* The Lunch Date -- Adam Davidson
SOUND
* Dances With Wolves -- Jeffrey Perkins, Bill W. Benton, Greg Watkins, Russell Williams II
SOUND EFFECTS EDITING
* The Hunt for Red October -- Cecelia Hall, George Watters II
WRITING (Screenplay Based on Material from Another Medium)
* Dances With Wolves -- Michael Blake
WRITING (Screenplay Written Directly for the Screen)
* Ghost -- Bruce Joel Rubin
SPECIAL ACHIEVEMENT AWARD (Visual Effects)
* Total Recall -- Eric Brevig, Rob Bottin, Tim McGovern, Alex Funke




1991 (64th)

ACTOR IN A LEADING ROLE
* Anthony Hopkins -- The Silence of the Lambs {"Dr. Hannibal Lecter"}
ACTOR IN A SUPPORTING ROLE
* Jack Palance -- City Slickers {"Curly"}
ACTRESS IN A LEADING ROLE
* Jodie Foster -- The Silence of the Lambs {"Clarice Starling"}
ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE
* Mercedes Ruehl -- The Fisher King {"Anne"}
ART DIRECTION
* Bugsy -- Art Direction: Dennis Gassner; Set Decoration: Nancy Haigh
CINEMATOGRAPHY
* JFK -- Robert Richardson
COSTUME DESIGN
* Bugsy -- Albert Wolsky
DIRECTING
* The Silence of the Lambs -- Jonathan Demme
DOCUMENTARY (Feature)
* In the Shadow of the Stars -- Allie Light and Irving Saraf, Producers
DOCUMENTARY (Short Subject)
* Deadly Deception: General Electric, Nuclear Weapons and Our Environment -- Debra Chasnoff, Producer
FILM EDITING
* JFK -- Joe Hutshing, Pietro Scalia
FOREIGN LANGUAGE FILM
* Mediterraneo -- Italy
MAKEUP
* Terminator 2: Judgment Day -- Stan Winston, Jeff Dawn
MUSIC (Original Score)
* Beauty and the Beast -- Alan Menken
MUSIC (Original Song)
* "Beauty and the Beast" from Beauty and the Beast -- Music by Alan Menken; Lyric by Howard Ashman
BEST PICTURE
* The Silence of the Lambs -- Edward Saxon, Kenneth Utt and Ron Bozman, Producers
SHORT FILM (Animated)
* Manipulation -- Daniel Greaves
SHORT FILM (Live Action)
* Session Man -- Seth Winston, Rob Fried
SOUND
* Terminator 2: Judgment Day -- Tom Johnson, Gary Rydstrom, Gary Summers, Lee Orloff
SOUND EFFECTS EDITING
* Terminator 2: Judgment Day -- Gary Rydstrom, Gloria S. Borders
VISUAL EFFECTS
* Terminator 2: Judgment Day -- Dennis Muren, Stan Winston, Gene Warren, Jr., Robert Skotak
WRITING (Screenplay Based on Material Previously Produced or Published)
* The Silence of the Lambs -- Ted Tally
WRITING (Screenplay Written Directly for the Screen)
* Thelma & Louise -- Callie Khouri



1992 (65th)

ACTOR IN A LEADING ROLE
* Al Pacino -- Scent of a Woman {"Lt. Col. Frank Slade"}
ACTOR IN A SUPPORTING ROLE
* Gene Hackman -- Unforgiven {"Little Bill Daggett"}
ACTRESS IN A LEADING ROLE
* Emma Thompson -- Howards End {"Margaret Schlegel"}
ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE
* Marisa Tomei -- My Cousin Vinny {"Mona Lisa Vito"}
ART DIRECTION
* Howards End -- Art Direction: Luciana Arrighi; Set Decoration: Ian Whittaker
CINEMATOGRAPHY
* A River Runs through It -- Philippe Rousselot
COSTUME DESIGN
* Bram Stoker's Dracula -- Eiko Ishioka
DIRECTING
* Unforgiven -- Clint Eastwood
DOCUMENTARY (Feature)
* The Panama Deception -- Barbara Trent and David Kasper, Producers
DOCUMENTARY (Short Subject)
* Educating Peter -- Thomas C. Goodwin and Gerardine Wurzburg, Producers
FILM EDITING
* Unforgiven -- Joel Cox
FOREIGN LANGUAGE FILM
* Indochine -- France
MAKEUP
* Bram Stoker's Dracula -- Greg Cannom, Michèle Burke, Matthew W. Mungle
MUSIC (Original Score)
* Aladdin -- Alan Menken
MUSIC (Original Song)
* "A Whole New World" from Aladdin -- Music by Alan Menken; Lyric by Tim Rice
BEST PICTURE
* Unforgiven -- Clint Eastwood, Producer
SHORT FILM (Animated)
* Mona Lisa Descending a Staircase -- Joan C. Gratz
SHORT FILM (Live Action)
* Omnibus -- Sam Karmann
SOUND
* The Last of the Mohicans -- Chris Jenkins, Doug Hemphill, Mark Smith, Simon Kaye
SOUND EFFECTS EDITING
* Bram Stoker's Dracula -- Tom C. McCarthy, David E. Stone
VISUAL EFFECTS
* Death Becomes Her -- Ken Ralston, Doug Chiang, Doug Smythe, Tom Woodruff, Jr.
WRITING (Screenplay Based on Material Previously Produced or Published)
* Howards End -- Ruth Prawer Jhabvala
WRITING (Screenplay Written Directly for the Screen)
* The Crying Game -- Neil Jordan



1993 (66th)
ACTOR IN A LEADING ROLE
* Tom Hanks -- Philadelphia {"Andrew Beckett"}
ACTOR IN A SUPPORTING ROLE
* Tommy Lee Jones -- The Fugitive {"Samuel Gerard"}
ACTRESS IN A LEADING ROLE
* Holly Hunter -- The Piano {"Ada"}
ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE
* Anna Paquin -- The Piano {"Flora"}
ART DIRECTION
* Schindler's List -- Art Direction: Allan Starski; Set Decoration: Ewa Braun
CINEMATOGRAPHY
* Schindler's List -- Janusz Kaminski
COSTUME DESIGN
* The Age of Innocence -- Gabriella Pescucci
DIRECTING
* Schindler's List -- Steven Spielberg
DOCUMENTARY (Feature)
* I Am a Promise: The Children of Stanton Elementary School -- Susan Raymond, Alan Raymond
DOCUMENTARY (Short Subject)
* Defending Our Lives -- Margaret Lazarus, Renner Wunderlich
FILM EDITING
* Schindler's List -- Michael Kahn
FOREIGN LANGUAGE FILM
* Belle Epoque -- Spain
MAKEUP
* Mrs. Doubtfire -- Greg Cannom, Ve Neill, Yolanda Toussieng
MUSIC (Original Score)
* Schindler's List -- John Williams
MUSIC (Original Song)
* "Streets of Philadelphia" from Philadelphia -- Music and Lyric by Bruce Springsteen
BEST PICTURE
* Schindler's List -- Steven Spielberg, Gerald R. Molen and Branko Lustig, Producers
SHORT FILM (Animated)
* The Wrong Trousers -- Nick Park
SHORT FILM (Live Action)
* Black Rider (Schwarzfahrer) -- Pepe Danquart
SOUND
* Jurassic Park -- Gary Summers, Gary Rydstrom, Shawn Murphy, Ron Judkins
SOUND EFFECTS EDITING
* Jurassic Park -- Gary Rydstrom, Richard Hymns
VISUAL EFFECTS
* Jurassic Park -- Dennis Muren, Stan Winston, Phil Tippett, Michael Lantieri
WRITING (Screenplay Based on Material Previously Produced or Published)
* Schindler's List -- Steven Zaillian
WRITING (Screenplay Written Directly for the Screen)
* The Piano -- Jane Campion



1994 (67th)
ACTOR IN A LEADING ROLE
* Tom Hanks -- Forrest Gump {"Forrest Gump"}
ACTOR IN A SUPPORTING ROLE
* Martin Landau -- Ed Wood {"Bela Lugosi"}
ACTRESS IN A LEADING ROLE
* Jessica Lange -- Blue Sky {"Carly Marshall"}
ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE
* Dianne Wiest -- Bullets over Broadway {"Helen Sinclair"}
ART DIRECTION
* The Madness of King George -- Art Direction: Ken Adam; Set Decoration: Carolyn Scott
CINEMATOGRAPHY
* Legends of the Fall -- John Toll
COSTUME DESIGN
* The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert -- Lizzy Gardiner, Tim Chappel
DIRECTING
* Forrest Gump -- Robert Zemeckis
DOCUMENTARY (Feature)
* Maya Lin: A Strong Clear Vision -- Freida Lee Mock, Terry Sanders
DOCUMENTARY (Short Subject)
* A Time for Justice -- Charles Guggenheim
FILM EDITING
* Forrest Gump -- Arthur Schmidt
FOREIGN LANGUAGE FILM
* Burnt by the Sun -- Russia
MAKEUP
* Ed Wood -- Rick Baker, Ve Neill, Yolanda Toussieng
MUSIC (Original Score)
* The Lion King -- Hans Zimmer
MUSIC (Original Song)
* "Can You Feel the Love Tonight" from The Lion King -- Music by Elton John; Lyric by Tim Rice
BEST PICTURE
* Forrest Gump -- Wendy Finerman, Steve Tisch and Steve Starkey, Producers
SHORT FILM (Animated)
* Bob's Birthday -- Alison Snowden, David Fine
SHORT FILM (Live Action)
* Franz Kafka's It's a Wonderful Life -- Peter Capaldi, Ruth Kenley-Letts
[NOTE: A tie. The other winning film in this category was Trevor.]
* Trevor -- Peggy Rajski, Randy Stone
SOUND
* Speed -- Gregg Landaker, Steve Maslow, Bob Beemer, David R. B. MacMillan
SOUND EFFECTS EDITING
* Speed -- Stephen Hunter Flick
VISUAL EFFECTS
* Forrest Gump -- Ken Ralston, George Murphy, Stephen Rosenbaum, Allen Hall
WRITING (Screenplay Based on Material Previously Produced or Published)
* Forrest Gump -- Eric Roth
WRITING (Screenplay Written Directly for the Screen)
* Pulp Fiction -- Screenplay by Quentin Tarantino; Stories by Quentin Tarantino & Roger Avary



1995 (68th)
ACTOR IN A LEADING ROLE
* Nicolas Cage -- Leaving Las Vegas {"Ben Sanderson"}
ACTOR IN A SUPPORTING ROLE
* Kevin Spacey -- The Usual Suspects {"Roger 'Verbal' Kint"}
ACTRESS IN A LEADING ROLE
* Susan Sarandon -- Dead Man Walking {"Sister Helen Prejean"}
ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE
* Mira Sorvino -- Mighty Aphrodite {"Linda"}
ART DIRECTION
* Restoration -- Eugenio Zanetti
CINEMATOGRAPHY
* Braveheart -- John Toll
COSTUME DESIGN
* Restoration -- James Acheson
DIRECTING
* Braveheart -- Mel Gibson
DOCUMENTARY (Feature)
* Anne Frank Remembered -- Jon Blair
DOCUMENTARY (Short Subject)
* One Survivor Remembers -- Kary Antholis
FILM EDITING
* Apollo 13 -- Mike Hill, Dan Hanley
FOREIGN LANGUAGE FILM
* Antonia's Line -- The Netherlands
MAKEUP
* Braveheart -- Peter Frampton, Paul Pattison, Lois Burwell
MUSIC (Original Dramatic Score)
* The Postman (Il Postino) -- Luis Enrique Bacalov

MUSIC (Original Musical or Comedy Score)
* Pocahontas -- Music by Alan Menken; Lyrics by Stephen Schwartz; Orchestral Score by Alan Menken
MUSIC (Original Song)
* "Colors of the Wind" from Pocahontas -- Music by Alan Menken; Lyric by Stephen Schwartz
BEST PICTURE
* Braveheart -- Mel Gibson, Alan Ladd, Jr. and Bruce Davey, Producers
SHORT FILM (Animated)
* A Close Shave -- Nick Park
SHORT FILM (Live Action)
* Lieberman in Love -- Christine Lahti, Jana Sue Memel
SOUND
* Apollo 13 -- Rick Dior, Steve Pederson, Scott Millan, David MacMillan
SOUND EFFECTS EDITING
* Braveheart -- Lon Bender, Per Hallberg
VISUAL EFFECTS
* Babe -- Scott E. Anderson, Charles Gibson, Neal Scanlan, John Cox
WRITING (Screenplay Based on Material Previously Produced or Published)
* Sense and Sensibility -- Emma Thompson
WRITING (Screenplay Written Directly for the Screen)
* The Usual Suspects -- Christopher McQuarrie
SPECIAL ACHIEVEMENT AWARD
* To John Lasseter, for his inspired leadership of the Pixar Toy Story team, resulting in the first feature-length computer-animated film.



1996 (69th)
ACTOR IN A LEADING ROLE
* Geoffrey Rush -- Shine {"David Helfgott"}
ACTOR IN A SUPPORTING ROLE
* Cuba Gooding, Jr. -- Jerry Maguire {"Rod Tidwell"}
ACTRESS IN A LEADING ROLE
* Frances McDormand -- Fargo {"Marge Gunderson"}
ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE
* Juliette Binoche -- The English Patient {"Hana"}
ART DIRECTION
* The English Patient -- Art Direction: Stuart Craig; Set Decoration: Stephenie McMillan
CINEMATOGRAPHY
* The English Patient -- John Seale
COSTUME DESIGN
* The English Patient -- Ann Roth
DIRECTING
* The English Patient -- Anthony Minghella
DOCUMENTARY (Feature)
* When We Were Kings -- Leon Gast, David Sonenberg
DOCUMENTARY (Short Subject)
* Breathing Lessons: The Life and Work of Mark O'Brien -- Jessica Yu
FILM EDITING
* The English Patient -- Walter Murch
FOREIGN LANGUAGE FILM
* Kolya -- Czech Republic
MAKEUP
* The Nutty Professor -- Rick Baker, David LeRoy Anderson
MUSIC (Original Dramatic Score)
* The English Patient -- Gabriel Yared
MUSIC (Original Musical or Comedy Score)
* Emma -- Rachel Portman
MUSIC (Original Song)
* "You Must Love Me" from Evita -- Music by Andrew Lloyd Webber; Lyric by Tim Rice
BEST PICTURE
* The English Patient -- Saul Zaentz, Producer
SHORT FILM (Animated)
* Quest -- Tyron Montgomery, Thomas Stellmach
SHORT FILM (Live Action)
* Dear Diary -- David Frankel, Barry Jossen
SOUND
* The English Patient -- Walter Murch, Mark Berger, David Parker, Chris Newman
SOUND EFFECTS EDITING
* The Ghost and the Darkness -- Bruce Stambler
VISUAL EFFECTS
* Independence Day -- Volker Engel, Douglas Smith, Clay Pinney, Joseph Viskocil
WRITING (Screenplay Based on Material Previously Produced or Published)
* Sling Blade -- Billy Bob Thornton
WRITING (Screenplay Written Directly for the Screen)
* Fargo -- Ethan Coen, Joel Coen



1997 (70th)
ACTOR IN A LEADING ROLE
* Jack Nicholson -- As Good as It Gets {"Melvin Udall"}
ACTOR IN A SUPPORTING ROLE
* Robin Williams -- Good Will Hunting {"Sean McGuire"}
ACTRESS IN A LEADING ROLE
* Helen Hunt -- As Good as It Gets {"Carol Connelly"}
ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE
* Kim Basinger -- L.A. Confidential {"Lynn Bracken"}
ART DIRECTION
* Titanic -- Art Direction: Peter Lamont; Set Decoration: Michael Ford
CINEMATOGRAPHY
* Titanic -- Russell Carpenter
COSTUME DESIGN
* Titanic -- Deborah L. Scott
DIRECTING
* Titanic -- James Cameron
DOCUMENTARY (Feature)
* The Long Way Home -- Rabbi Marvin Hier, Richard Trank
DOCUMENTARY (Short Subject)
* A Story of Healing -- Donna Dewey, Carol Pasternak
FILM EDITING
* Titanic -- Conrad Buff, James Cameron, Richard A. Harris
FOREIGN LANGUAGE FILM
* Character -- The Netherlands
MAKEUP
* Men in Black -- Rick Baker, David LeRoy Anderson
MUSIC (Original Dramatic Score)
* Titanic -- James Horner
MUSIC (Original Musical or Comedy Score)
* The Full Monty -- Anne Dudley
MUSIC (Original Song)
* "My Heart Will Go On" from Titanic -- Music by James Horner; Lyric by Will Jennings
BEST PICTURE
* Titanic -- James Cameron and Jon Landau, Producers
SHORT FILM (Animated)
* Geri's Game -- Jan Pinkava
SHORT FILM (Live Action)
* Visas and Virtue -- Chris Tashima, Chris Donahue
SOUND
* Titanic -- Gary Rydstrom, Tom Johnson, Gary Summers, Mark Ulano
SOUND EFFECTS EDITING
* Titanic -- Tom Bellfort, Christopher Boyes
VISUAL EFFECTS
* Titanic -- Robert Legato, Mark Lasoff, Thomas L. Fisher, Michael Kanfer
WRITING (Screenplay Based on Material Previously Produced or Published)
* L.A. Confidential -- Brian Helgeland, Curtis Hanson
WRITING (Screenplay Written Directly for the Screen)
* Good Will Hunting -- Ben Affleck, Matt Damon

PREMIILE OSCAR: EDIŢIILE 51-60

1978 (51st)
ACTOR IN A LEADING ROLE
* Jon Voight -- Coming Home {"Luke Martin"}
ACTOR IN A SUPPORTING ROLE
* Christopher Walken -- The Deer Hunter {"Nick"}
ACTRESS IN A LEADING ROLE
* Jane Fonda -- Coming Home {"Sally Hyde"}
ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE
* Maggie Smith -- California Suite {"Diana Barrie"}
ART DIRECTION
* Heaven Can Wait -- Art Direction: Paul Sylbert, Edwin O'Donovan; Set Decoration: George Gaines
CINEMATOGRAPHY
* Days of Heaven -- Nestor Almendros
COSTUME DESIGN
* Death on the Nile -- Anthony Powell
DIRECTING
* The Deer Hunter -- Michael Cimino
DOCUMENTARY (Feature)
* Scared Straight! -- Arnold Shapiro, Producer
DOCUMENTARY (Short Subject)
* The Flight of the Gossamer Condor -- Jacqueline Phillips Shedd and Ben Shedd, Producers
FILM EDITING
* The Deer Hunter -- Peter Zinner
FOREIGN LANGUAGE FILM
* Get Out Your Handkerchiefs -- France
MUSIC (Adaptation Score)
* The Buddy Holly Story -- Joe Renzetti
MUSIC (Original Score)
* Midnight Express -- Giorgio Moroder
MUSIC (Original Song)
* "Last Dance" from Thank God It's Friday -- Music and Lyrics by Paul Jabara
BEST PICTURE
* The Deer Hunter -- Barry Spikings, Michael Deeley, Michael Cimino and John Peverall, Producers
SHORT FILM (Animated)
* Special Delivery -- Eunice Macaulay and John Weldon, Producers
SHORT FILM (Live Action)
* Teenage Father -- Taylor Hackford, Producer
SOUND
* The Deer Hunter -- Richard Portman, William McCaughey, Aaron Rochin, Darin Knight
WRITING (Screenplay Based on Material from Another Medium)
* Midnight Express -- Oliver Stone
WRITING (Screenplay Written Directly for the Screen)
* Coming Home -- Story by Nancy Dowd; Screenplay by Waldo Salt, Robert C. Jones
SPECIAL ACHIEVEMENT AWARD (Visual Effects)
* Superman -- Les Bowie, Colin Chilvers, Denys Coop, Roy Field, Derek Meddings, Zoran Perisic



1979 (52nd)
ACTOR IN A LEADING ROLE
* Dustin Hoffman -- Kramer vs. Kramer {"Ted Kramer"}
ACTOR IN A SUPPORTING ROLE
* Melvyn Douglas -- Being There {"Benjamin Rand"}
ACTRESS IN A LEADING ROLE
* Sally Field -- Norma Rae {"Norma Rae"}
ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE
* Meryl Streep -- Kramer vs. Kramer {"Joanna Kramer"}
ART DIRECTION
* All That Jazz -- Art Direction: Philip Rosenberg, Tony Walton; Set Decoration: Edward Stewart, Gary Brink
CINEMATOGRAPHY
* Apocalypse Now -- Vittorio Storaro
COSTUME DESIGN
* All That Jazz -- Albert Wolsky
DIRECTING
* Kramer vs. Kramer -- Robert Benton
DOCUMENTARY (Feature)
* Best Boy -- Ira Wohl, Producer
DOCUMENTARY (Short Subject)
* Paul Robeson: Tribute to an Artist -- Saul J. Turell, Producer
FILM EDITING
* All That Jazz -- Alan Heim
FOREIGN LANGUAGE FILM
* The Tin Drum -- Federal Republic of Germany
MUSIC (Original Score)
* A Little Romance -- Georges Delerue
MUSIC (Original Song Score and Its Adaptation -or- Adaptation Score)
* All That Jazz -- Adaptation Score by Ralph Burns
MUSIC (Original Song)
* "It Goes Like It Goes" from Norma Rae -- Music by David Shire; Lyric by Norman Gimbel
BEST PICTURE
* Kramer vs. Kramer -- Stanley R. Jaffe, Producer
SHORT FILM (Animated)
* Every Child -- Derek Lamb, Producer
SHORT FILM (Live Action)
* Board and Care -- Sarah Pillsbury and Ron Ellis, Producers
SOUND
* Apocalypse Now -- Walter Murch, Mark Berger, Richard Beggs, Nat Boxer
VISUAL EFFECTS
* Alien -- H.R. Giger, Carlo Rambaldi, Brian Johnson, Nick Allder, Denys Ayling
WRITING (Screenplay Based on Material from Another Medium)
* Kramer vs. Kramer -- Robert Benton
WRITING (Screenplay Written Directly for the Screen)
* Breaking Away -- Steve Tesich
SPECIAL ACHIEVEMENT AWARD (Sound Editing)
* The Black Stallion -- Alan Splet



1980 (53rd)
ACTOR IN A LEADING ROLE
* Robert De Niro -- Raging Bull {"Jake LaMotta"}
ACTOR IN A SUPPORTING ROLE
* Timothy Hutton -- Ordinary People {"Conrad Jarrett"}
ACTRESS IN A LEADING ROLE
* Sissy Spacek -- Coal Miner's Daughter {"Loretta Lynn"}
ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE
* Mary Steenburgen -- Melvin and Howard {"Lynda Dummar"}
ART DIRECTION
* Tess -- Art Direction: Pierre Guffroy, Jack Stephens
CINEMATOGRAPHY
* Tess -- Geoffrey Unsworth, Ghislain Cloquet
COSTUME DESIGN
* Tess -- Anthony Powell
DIRECTING
* Ordinary People -- Robert Redford
DOCUMENTARY (Feature)
* From Mao to Mozart: Isaac Stern in China -- Murray Lerner, Producer
DOCUMENTARY (Short Subject)
* Karl Hess: Toward Liberty -- Roland Hallé and Peter W. Ladue, Producers
FILM EDITING
* Raging Bull -- Thelma Schoonmaker
FOREIGN LANGUAGE FILM
* Moscow Does Not Believe in Tears -- Union of Soviet Socialist Republics
MUSIC (Original Score)
* Fame -- Michael Gore
MUSIC (Original Song)
* "Fame" from Fame -- Music by Michael Gore; Lyric by Dean Pitchford
BEST PICTURE
* Ordinary People -- Ronald L. Schwary, Producer
SHORT FILM (Animated)
* The Fly -- Ferenc Rofusz, Producer
SHORT FILM (Dramatic Live Action)
* The Dollar Bottom -- Lloyd Phillips, Producer
SOUND
* The Empire Strikes Back -- Bill Varney, Steve Maslow, Gregg Landaker, Peter Sutton
WRITING (Screenplay Based on Material from Another Medium)
* Ordinary People -- Alvin Sargent
WRITING (Screenplay Written Directly for the Screen)
* Melvin and Howard -- Bo Goldman
SPECIAL ACHIEVEMENT AWARD (Visual Effects)
* The Empire Strikes Back -- Brian Johnson, Richard Edlund, Dennis Muren, Bruce Nicholson



1981 (54th)
ACTOR IN A LEADING ROLE
* Henry Fonda -- On Golden Pond {"Norman Thayer, Jr."}
ACTOR IN A SUPPORTING ROLE
* John Gielgud -- Arthur {"Hobson"}
ACTRESS IN A LEADING ROLE
* Katharine Hepburn -- On Golden Pond {"Ethel Thayer"}
ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE
* Maureen Stapleton -- Reds {"Emma Goldman"}
ART DIRECTION
* Raiders of the Lost Ark -- Art Direction: Norman Reynolds, Leslie Dilley; Set Decoration: Michael Ford
CINEMATOGRAPHY
* Reds -- Vittorio Storaro
COSTUME DESIGN
* Chariots of Fire -- Milena Canonero
DIRECTING
* Reds -- Warren Beatty
DOCUMENTARY (Feature)
* Genocide -- Arnold Schwartzman and Rabbi Marvin Hier, Producers
DOCUMENTARY (Short Subject)
* Close Harmony -- Nigel Noble, Producer
FILM EDITING
* Raiders of the Lost Ark -- Michael Kahn
FOREIGN LANGUAGE FILM
* Mephisto -- Hungary
MAKEUP
* An American Werewolf in London -- Rick Baker
MUSIC (Original Score)
* Chariots of Fire -- Vangelis
MUSIC (Original Song)
* "Arthur's Theme (Best That You Can Do)" from Arthur -- Music and Lyric by Burt Bacharach, Carole Bayer Sager, Christopher Cross and Peter Allen
BEST PICTURE
* Chariots of Fire -- David Puttnam, Producer
SHORT FILM (Animated)
* Crac -- Frédéric Back, Producer
SHORT FILM (Live Action)
* Violet -- Paul Kemp and Shelley Levinson, Producers
SOUND
* Raiders of the Lost Ark -- Bill Varney, Steve Maslow, Gregg Landaker, Roy Charman
VISUAL EFFECTS
* Raiders of the Lost Ark -- Richard Edlund, Kit West, Bruce Nicholson, Joe Johnston
WRITING (Screenplay Based on Material from Another Medium)
* On Golden Pond -- Ernest Thompson
WRITING (Screenplay Written Directly for the Screen)
* Chariots of Fire -- Colin Welland
SPECIAL ACHIEVEMENT AWARD (Sound Effects Editing)
* Raiders of the Lost Ark -- Ben Burtt, Richard L. Anderson



1982 (55th)
ACTOR IN A LEADING ROLE
* Ben Kingsley -- Gandhi {"Mahatma Gandhi"}
ACTOR IN A SUPPORTING ROLE
* Louis Gossett, Jr. -- An Officer and a Gentleman {"Sgt. Emil Foley"}
ACTRESS IN A LEADING ROLE
* Meryl Streep -- Sophie's Choice {"Sophie"}
ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE
* Jessica Lange -- Tootsie {"Julie Nichols"}
ART DIRECTION
* Gandhi -- Art Direction: Stuart Craig, Bob Laing; Set Decoration: Michael Seirton
CINEMATOGRAPHY
* Gandhi -- Billy Williams, Ronnie Taylor
COSTUME DESIGN
* Gandhi -- John Mollo, Bhanu Athaiya
DIRECTING
* Gandhi -- Richard Attenborough
DOCUMENTARY (Feature)
* Just Another Missing Kid -- John Zaritsky, Producer
DOCUMENTARY (Short Subject)
* If You Love This Planet -- Edward Le Lorrain and Terri Nash, Producers
FILM EDITING
* Gandhi -- John Bloom
FOREIGN LANGUAGE FILM
* Volver a Empezar ('To Begin Again') -- Spain
MAKEUP
* Quest for Fire -- Sarah Monzani, Michèle Burke
MUSIC (Original Score)
* E.T. The Extra-Terrestrial -- John Williams
MUSIC (Original Song Score and Its Adaptation -or- Adaptation Score)
* Victor/Victoria -- Song Score by Henry Mancini and Leslie Bricusse; Adaptation Score by Henry Mancini
MUSIC (Original Song)
* "Up Where We Belong" from An Officer and a Gentleman -- Music by Jack Nitzsche and Buffy Sainte-Marie; Lyric by Will Jennings
BEST PICTURE
* Gandhi -- Richard Attenborough, Producer
SHORT FILM (Animated)
* Tango -- Zbigniew Rybczynski, Producer
SHORT FILM (Live Action)
* A Shocking Accident -- Christine Oestreicher, Producer
SOUND
* E.T. The Extra-Terrestrial -- Robert Knudson, Robert Glass, Don Digirolamo, Gene Cantamessa
SOUND EFFECTS EDITING
* E.T. The Extra-Terrestrial -- Charles L. Campbell, Ben Burtt
VISUAL EFFECTS
* E.T. The Extra-Terrestrial -- Carlo Rambaldi, Dennis Muren, Kenneth F. Smith
WRITING (Screenplay Based on Material from Another Medium)
* Missing -- Costa-Gavras, Donald Stewart
WRITING (Screenplay Written Directly for the Screen)
* Gandhi -- John Briley



1983 (56th)

ACTOR IN A LEADING ROLE
* Robert Duvall -- Tender Mercies {"Mac Sledge"}
ACTOR IN A SUPPORTING ROLE
* Jack Nicholson -- Terms of Endearment {"Garrett Breedlove"}
ACTRESS IN A LEADING ROLE
* Shirley MacLaine -- Terms of Endearment {"Aurora Greenway"}
ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE
* Linda Hunt -- The Year of Living Dangerously {"Billy Kwan"}
ART DIRECTION
* Fanny & Alexander -- Anna Asp
CINEMATOGRAPHY
* Fanny & Alexander -- Sven Nykvist
COSTUME DESIGN
* Fanny & Alexander -- Marik Vos
DIRECTING
* Terms of Endearment -- James L. Brooks
DOCUMENTARY (Feature)
* He Makes Me Feel Like Dancin' -- Emile Ardolino, Producer
DOCUMENTARY (Short Subject)
* Flamenco at 5:15 -- Cynthia Scott and Adam Symansky, Producers
FILM EDITING
* The Right Stuff -- Glenn Farr, Lisa Fruchtman, Stephen A. Rotter, Douglas Stewart, Tom Rolf
FOREIGN LANGUAGE FILM
* Fanny & Alexander -- Sweden
MUSIC (Original Score)
* The Right Stuff -- Bill Conti
MUSIC (Original Song Score or Adaptation Score)
* Yentl -- Song Score by Michel Legrand, Alan Bergman and Marilyn Bergman
MUSIC (Original Song)
* "Flashdance...What a Feeling" from Flashdance -- Music by Giorgio Moroder; Lyric by Keith Forsey and Irene Cara
BEST PICTURE
* Terms of Endearment -- James L. Brooks, Producer
SHORT FILM (Animated)
* Sundae in New York -- Jimmy Picker, Producer
SHORT FILM (Live Action)
* Boys and Girls -- Janice L. Platt, Producer
SOUND
* The Right Stuff -- Mark Berger, Tom Scott, Randy Thom, David MacMillan
SOUND EFFECTS EDITING
* The Right Stuff -- Jay Boekelheide
WRITING (Screenplay Based on Material from Another Medium)
* Terms of Endearment -- James L. Brooks
WRITING (Screenplay Written Directly for the Screen)
* Tender Mercies -- Horton Foote
SPECIAL ACHIEVEMENT AWARD (Visual Effects)
* Return of the Jedi -- Richard Edlund, Dennis Muren, Ken Ralston, Phil Tippett



1984 (57th)
ACTOR IN A LEADING ROLE
* F. Murray Abraham -- Amadeus {"Antonio Salieri"}
ACTOR IN A SUPPORTING ROLE
* Haing S. Ngor -- The Killing Fields {"Dith Pran"}
ACTRESS IN A LEADING ROLE
* Sally Field -- Places in the Heart {"Edna Spalding"}
ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE
* Peggy Ashcroft -- A Passage to India {"Mrs. Moore"}
ART DIRECTION
* Amadeus -- Art Direction: Patrizia Von Brandenstein; Set Decoration: Karel Cerny
CINEMATOGRAPHY
* The Killing Fields -- Chris Menges
COSTUME DESIGN
* Amadeus -- Theodor Pistek
DIRECTING
* Amadeus -- Milos Forman
DOCUMENTARY (Feature)
* The Times of Harvey Milk -- Robert Epstein and Richard Schmiechen, Producers
DOCUMENTARY (Short Subject)
* The Stone Carvers -- Marjorie Hunt and Paul Wagner, Producers
FILM EDITING
* The Killing Fields -- Jim Clark
FOREIGN LANGUAGE FILM
* Dangerous Moves -- Switzerland
MAKEUP
* Amadeus -- Paul LeBlanc, Dick Smith
MUSIC (Original Score)
* A Passage to India -- Maurice Jarre
MUSIC (Original Song Score)
* Purple Rain -- Prince
MUSIC (Original Song)
* "I Just Called To Say I Love You" from The Woman in Red -- Music and Lyric by Stevie Wonder
BEST PICTURE
* Amadeus -- Saul Zaentz, Producer
SHORT FILM (Animated)
* Charade -- Jon Minnis, Producer
SHORT FILM (Live Action)
* Up -- Mike Hoover, Producer
SOUND
* Amadeus -- Mark Berger, Tom Scott, Todd Boekelheide, Chris Newman
VISUAL EFFECTS
* Indiana Jones and the Temple of Doom -- Dennis Muren, Michael McAlister, Lorne Peterson, George Gibbs
WRITING (Screenplay Based on Material from Another Medium)
* Amadeus -- Peter Shaffer
WRITING (Screenplay Written Directly for the Screen)
* Places in the Heart -- Robert Benton
SPECIAL ACHIEVEMENT AWARD (Sound Effects Editing)
* The River -- Kay Rose



1985 (58th)

ACTOR IN A LEADING ROLE
* William Hurt -- Kiss of the Spider Woman {"Luis Molina"}
ACTOR IN A SUPPORTING ROLE
* Don Ameche -- Cocoon {"Art Selwyn"}
ACTRESS IN A LEADING ROLE
* Geraldine Page -- The Trip to Bountiful {"Mrs. Watts"}
ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE
* Anjelica Huston -- Prizzi's Honor {"Maerose Prizzi"}
ART DIRECTION
* Out of Africa -- Art Direction: Stephen Grimes; Set Decoration: Josie MacAvin
CINEMATOGRAPHY
* Out of Africa -- David Watkin
COSTUME DESIGN
* Ran -- Emi Wada
DIRECTING
* Out of Africa -- Sydney Pollack
DOCUMENTARY (Feature)
* Broken Rainbow -- Maria Florio and Victoria Mudd, Producers
DOCUMENTARY (Short Subject)
* Witness to War: Dr. Charlie Clements -- David Goodman, Producer
FILM EDITING
* Witness -- Thom Noble
FOREIGN LANGUAGE FILM
* The Official Story -- Argentina
MAKEUP
* Mask -- Michael Westmore, Zoltan Elek
MUSIC (Original Score)
* Out of Africa -- John Barry
MUSIC (Original Song)
* "Say You, Say Me" from White Nights -- Music and Lyric by Lionel Richie
BEST PICTURE
* Out of Africa -- Sydney Pollack, Producer
SHORT FILM (Animated)
* Anna & Bella -- Cilia Van Dijk, Producer
SHORT FILM (Live Action)
* Molly's Pilgrim -- Jeff Brown and Chris Pelzer, Producers
SOUND
* Out of Africa -- Chris Jenkins, Gary Alexander, Larry Stensvold, Peter Handford
SOUND EFFECTS EDITING
* Back to the Future -- Charles L. Campbell, Robert Rutledge
VISUAL EFFECTS
* Cocoon -- Ken Ralston, Ralph McQuarrie, Scott Farrar, David Berry
WRITING (Screenplay Based on Material from Another Medium)
* Out of Africa -- Kurt Luedtke

WRITING (Screenplay Written Directly for the Screen)
* Witness -- Screenplay by Earl W. Wallace, William Kelley; Story by William Kelley, Pamela Wallace, Earl W. Wallace



1986 (59th)
ACTOR IN A LEADING ROLE
* Paul Newman -- The Color of Money {"Eddie Felson"}
ACTOR IN A SUPPORTING ROLE
* Michael Caine -- Hannah and Her Sisters {"Elliot"}
ACTRESS IN A LEADING ROLE
* Marlee Matlin -- Children of a Lesser God {"Sarah"}
ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE
* Dianne Wiest -- Hannah and Her Sisters {"Holly"}
ART DIRECTION
* A Room with a View -- Art Direction: Gianni Quaranta, Brian Ackland-Snow; Set Decoration: Brian Savegar, Elio Altamura
CINEMATOGRAPHY
* The Mission -- Chris Menges
COSTUME DESIGN
* A Room with a View -- Jenny Beavan, John Bright
DIRECTING
* Platoon -- Oliver Stone
DOCUMENTARY (Feature)
* Artie Shaw: Time Is All You've Got -- Brigitte Berman, Producer
[NOTE: A tie. The other winning film in this category was Down and Out in America.]
* Down and Out in America -- Joseph Feury and Milton Justice, Producers
[NOTE: A tie. The other winning film in this category was Artie Shaw: Time Is All You've Got.]
DOCUMENTARY (Short Subject)
* Women--for America, for the World -- Vivienne Verdon-Roe, Producer
FILM EDITING
* Platoon -- Claire Simpson
FOREIGN LANGUAGE FILM
* The Assault -- The Netherlands
MAKEUP
* The Fly -- Chris Walas, Stephan Dupuis
MUSIC (Original Score)
* 'Round Midnight -- Herbie Hancock
MUSIC (Original Song)
* "Take My Breath Away" from Top Gun -- Music by Giorgio Moroder; Lyric by Tom Whitlock
BEST PICTURE
* Platoon -- Arnold Kopelson, Producer
SHORT FILM (Animated)
* A Greek Tragedy -- Linda Van Tulden and Willem Thijssen, Producers
SHORT FILM (Live Action)
* Precious Images -- Chuck Workman, Producer
SOUND
* Platoon -- John K. Wilkinson, Richard Rogers, Charles 'Bud' Grenzbach, Simon Kaye
SOUND EFFECTS EDITING
* Aliens -- Don Sharpe
VISUAL EFFECTS
* Aliens -- Robert Skotak, Stan Winston, John Richardson, Suzanne Benson
WRITING (Screenplay Based on Material from Another Medium)
* A Room with a View -- Ruth Prawer Jhabvala
WRITING (Screenplay Written Directly for the Screen)
* Hannah and Her Sisters -- Woody Allen



1987 (60th)

ACTOR IN A LEADING ROLE
* Michael Douglas -- Wall Street {"Gordon Gekko"}
ACTOR IN A SUPPORTING ROLE
* Sean Connery -- The Untouchables {"Jim Malone"}
ACTRESS IN A LEADING ROLE
* Cher -- Moonstruck {"Loretta Castorini"}
ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE
* Olympia Dukakis -- Moonstruck {"Rose Castorini"}
ART DIRECTION
* The Last Emperor -- Art Direction: Ferdinando Scarfiotti; Set Decoration: Bruno Cesari, Osvaldo Desideri
CINEMATOGRAPHY
* The Last Emperor -- Vittorio Storaro
COSTUME DESIGN
* The Last Emperor -- James Acheson
DIRECTING
* The Last Emperor -- Bernardo Bertolucci
DOCUMENTARY (Feature)
* The Ten-Year Lunch: The Wit and Legend of the Algonquin Round Table -- Aviva Slesin, Producer
DOCUMENTARY (Short Subject)
* Young at Heart -- Sue Marx and Pamela Conn, Producers
FILM EDITING
* The Last Emperor -- Gabriella Cristiani
FOREIGN LANGUAGE FILM
* Babette's Feast -- Denmark
MAKEUP
* Harry and the Hendersons -- Rick Baker
MUSIC (Original Score)
* The Last Emperor -- Ryuichi Sakamoto, David Byrne, Cong Su
MUSIC (Original Song)
* "(I've Had) The Time of My Life" from Dirty Dancing -- Music by Franke Previte, John DeNicola and Donald Markowitz; Lyric by Franke Previte
BEST PICTURE
* The Last Emperor -- Jeremy Thomas, Producer
SHORT FILM (Animated)
* The Man Who Planted Trees -- Frédéric Back, Producer
SHORT FILM (Live Action)
* Ray's Male Heterosexual Dance Hall -- Jonathan Sanger and Jana Sue Memel, Producers
SOUND
* The Last Emperor -- Bill Rowe, Ivan Sharrock
VISUAL EFFECTS
* Innerspace -- Dennis Muren, William George, Harley Jessup, Kenneth Smith
WRITING (Screenplay Based on Material from Another Medium)
* The Last Emperor -- Mark Peploe, Bernardo Bertolucci
WRITING (Screenplay Written Directly for the Screen)
* Moonstruck -- John Patrick Shanley
SPECIAL ACHIEVEMENT AWARD (Sound Effects Editing)
* RoboCop -- Stephen Flick, John Pospisil

PREMIILE OSCAR: EDIŢIILE 41-50



1968 (41st)
ACTOR
* Cliff Robertson -- Charly {"Charly Gordon"}
ACTOR IN A SUPPORTING ROLE
* Jack Albertson -- The Subject Was Roses {"John Cleary"}
ACTRESS
* Katharine Hepburn -- The Lion in Winter {"Queen Eleanor of Aquitaine"}
* Barbra Streisand -- Funny Girl {"Fanny Brice"}
ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE
* Ruth Gordon -- Rosemary's Baby {"Minnie Castevet"}
ART DIRECTION
* Oliver! -- Art Direction: John Box, Terence Marsh; Set Decoration: Vernon Dixon, Ken Muggleston
CINEMATOGRAPHY
* Romeo and Juliet -- Pasqualino De Santis
COSTUME DESIGN
* Romeo and Juliet -- Danilo Donati
DIRECTING
* Oliver! -- Carol Reed
DOCUMENTARY (Feature)
* Journey into Self -- Bill McGaw, Producer
DOCUMENTARY (Short Subject)
* Why Man Creates -- Saul Bass, Producer
FILM EDITING
* Bullitt -- Frank P. Keller
FOREIGN LANGUAGE FILM
* War and Peace -- Union of Soviet Socialist Republics
MUSIC (Original Score--for a motion picture [not a musical])
* The Lion in Winter -- John Barry
MUSIC (Score of a Musical Picture--original or adaptation)
* Oliver! -- Adaptation score by John Green
MUSIC (Song--Original for the Picture)
* "The Windmills of Your Mind" from The Thomas Crown Affair -- Music by Michel Legrand; Lyrics by Alan Bergman and Marilyn Bergman
BEST PICTURE
* Oliver! -- John Woolf, Producer
SHORT SUBJECT (Cartoon)
* Winnie the Pooh and the Blustery Day -- Walt Disney, Producer
SHORT SUBJECT (Live Action)
* Robert Kennedy Remembered -- Charles Guggenheim, Producer
SOUND
* Oliver! -- Shepperton Studio Sound Department
SPECIAL VISUAL EFFECTS
* 2001: A Space Odyssey -- Stanley Kubrick
WRITING (Screenplay--based on material from another medium)
* The Lion in Winter -- James Goldman
WRITING (Story and Screenplay--written directly for the screen)
* The Producers -- Mel Brooks
JEAN HERSHOLT HUMANITARIAN AWARD
* Martha Raye



1969 (42nd)

ACTOR
* John Wayne -- True Grit {"Rooster Cogburn"}
ACTOR IN A SUPPORTING ROLE
* Gig Young -- They Shoot Horses, Don't They? {"Rocky"}
ACTRESS
* Maggie Smith -- The Prime of Miss Jean Brodie {"Miss Jean Brodie"}
ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE
* Goldie Hawn -- Cactus Flower {"Toni Simmons"}
ART DIRECTION
* Hello, Dolly! -- Art Direction: John DeCuir, Jack Martin Smith, Herman Blumenthal; Set Decoration: Walter M. Scott, George Hopkins, Raphael Bretton
CINEMATOGRAPHY
* Butch Cassidy and the Sundance Kid -- Conrad Hall

COSTUME DESIGN
* Anne of the Thousand Days -- Margaret Furse
DIRECTING
* Midnight Cowboy -- John Schlesinger
DOCUMENTARY (Feature)
* Arthur Rubinstein - The Love of Life -- Bernard Chevry, Producer
DOCUMENTARY (Short Subject)
* Czechoslovakia 1968 -- Denis Sanders and Robert M. Fresco, Producers
FILM EDITING
* Z -- Françoise Bonnot
FOREIGN LANGUAGE FILM
* Z -- Algeria
MUSIC (Original Score--for a motion picture [not a musical])
* Butch Cassidy and the Sundance Kid -- Burt Bacharach
MUSIC (Score of a Musical Picture--original or adaptation)
* Hello, Dolly! -- Adaptation score by Lennie Hayton and Lionel Newman
MUSIC (Song--Original for the Picture)
* "Raindrops Keep Fallin' On My Head" from Butch Cassidy and the Sundance Kid
BEST PICTURE
* Midnight Cowboy -- Jerome Hellman, Producer
SHORT SUBJECT (Cartoon)
* It's Tough to Be a Bird -- Ward Kimball, Producer
SHORT SUBJECT (Live Action)
* The Magic Machines -- Joan Keller Stern, Producer
SOUND
* Hello, Dolly! -- Jack Solomon, Murray Spivack
SPECIAL VISUAL EFFECTS
* Marooned -- Robbie Robertson
WRITING (Screenplay--based on material from another medium)
* Midnight Cowboy -- Waldo Salt
WRITING (Story and Screenplay--based on material not previously published or produced)
* Butch Cassidy and the Sundance Kid -- William Goldman
JEAN HERSHOLT HUMANITARIAN AWARD
* George Jessel


1970 (43rd)
ACTOR
* George C. Scott -- Patton {"General George S. Patton, Jr."}
[NOTE: Mr. Scott refused the award.]
ACTOR IN A SUPPORTING ROLE
* John Mills -- Ryan's Daughter {"Michael"}
ACTRESS
* Glenda Jackson -- Women in Love {"Gudrun Brangwen"}
ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE
* Helen Hayes -- Airport {"Ada Quonsett"}
ART DIRECTION
* Patton -- Art Direction: Urie McCleary, Gil Parrondo; Set Decoration: Antonio Mateos, Pierre-Louis Thevenet
CINEMATOGRAPHY
* Ryan's Daughter -- Freddie Young
COSTUME DESIGN
* Cromwell -- Nino Novarese
DIRECTING
* Patton -- Franklin J. Schaffner
DOCUMENTARY (Feature)
* Woodstock -- Bob Maurice, Producer
DOCUMENTARY (Short Subject)
* Interviews with My Lai Veterans -- Joseph Strick, Producer
FILM EDITING
* Patton -- Hugh S. Fowler
FOREIGN LANGUAGE FILM
* Investigation of a Citizen above Suspicion -- Italy
MUSIC (Original Score)
* Love Story -- Francis Lai
MUSIC (Original Song Score)
* Let It Be -- Music and lyrics by The Beatles
MUSIC (Song--Original for the Picture)
* "For All We Know" from Lovers and Other Strangers -- Music by Fred Karlin; Lyrics by Robb Royer (aka Robb Wilson) and James Griffin (aka Arthur James)
BEST PICTURE
* Patton -- Frank McCarthy, Producer
SHORT SUBJECT (Cartoon)
* Is It Always Right to Be Right? -- Nick Bosustow, Producer
SHORT SUBJECT (Live Action)
* The Resurrection of Broncho Billy -- John Longenecker, Producer
SOUND
* Patton -- Douglas Williams, Don Bassman
SPECIAL VISUAL EFFECTS
* Tora! Tora! Tora! -- A. D. Flowers, L. B. Abbott
WRITING (Screenplay--based on material from another medium)
* M*A*S*H -- Ring Lardner, Jr.
WRITING (Story and Screenplay--based on factual material or material not previously published or produced)
* Patton -- Francis Ford Coppola, Edmund H. North
JEAN HERSHOLT HUMANITARIAN AWARD
* Frank Sinatra



1971 (44th)

ACTOR
* Gene Hackman -- The French Connection {"Jimmy 'Popeye' Doyle"}
ACTOR IN A SUPPORTING ROLE
* Ben Johnson -- The Last Picture Show {"Sam the Lion"}
ACTRESS
* Jane Fonda -- Klute {"Bree Daniel"}
ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE
* Cloris Leachman -- The Last Picture Show {"Ruth Popper"}
ART DIRECTION
* Nicholas and Alexandra -- Art Direction: John Box, Ernest Archer, Jack Maxsted, Gil Parrondo; Set Decoration: Vernon Dixon
CINEMATOGRAPHY
* Fiddler on the Roof -- Oswald Morris
COSTUME DESIGN
* Nicholas and Alexandra -- Yvonne Blake, Antonio Castillo
DIRECTING
* The French Connection -- William Friedkin
DOCUMENTARY (Feature)
* The Hellstrom Chronicle -- Walon Green, Producer
DOCUMENTARY (Short Subject)
* Sentinels of Silence -- Manuel Arango and Robert Amram, Producers
FILM EDITING
* The French Connection -- Jerry Greenberg
FOREIGN LANGUAGE FILM
* The Garden of the Finzi Continis -- Italy
MUSIC (Original Dramatic Score)
* Summer of '42 -- Michel Legrand
MUSIC (Scoring: Adaptation and Original Song Score)
* Fiddler on the Roof -- Adaptation Score by John Williams
MUSIC (Song--Original for the Picture)
* "Theme from Shaft" from Shaft -- Music and Lyrics by Isaac Hayes
BEST PICTURE
* The French Connection -- Philip D'Antoni, Producer
SHORT SUBJECT (Animated)
* The Crunch Bird -- Ted Petok, Producer
SHORT SUBJECT (Live Action)
* Sentinels of Silence -- Manuel Arango and Robert Amram, Producers
SOUND
* Fiddler on the Roof -- Gordon K. McCallum, David Hildyard
SPECIAL VISUAL EFFECTS
* Bedknobs and Broomsticks -- Alan Maley, Eustace Lycett, Danny Lee
WRITING (Screenplay--based on material from another medium)
* The French Connection -- Ernest Tidyman
WRITING (Story and Screenplay--based on factual material or material not previously published or produced)
* The Hospital -- Paddy Chayefsky


1972 (45th)
ACTOR
* Marlon Brando -- The Godfather {"Don Vito Corleone"}
[NOTE: Mr. Brando refused the award.]
ACTOR IN A SUPPORTING ROLE
* Joel Grey -- Cabaret {"The Master of Ceremonies"}
ACTRESS
* Liza Minnelli -- Cabaret {"Sally Bowles"}
ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE
* Eileen Heckart -- Butterflies Are Free {"Mrs. Baker"}
ART DIRECTION
* Cabaret -- Art Direction: Rolf Zehetbauer, Jurgen Kiebach; Set Decoration: Herbert Strabel
CINEMATOGRAPHY
* Cabaret -- Geoffrey Unsworth
COSTUME DESIGN
* Travels with My Aunt -- Anthony Powell
DIRECTING
* Cabaret -- Bob Fosse
DOCUMENTARY (Feature)
* Marjoe -- Howard Smith and Sarah Kernochan, Producers

DOCUMENTARY (Short Subject)
* This Tiny World -- Charles Huguenot van der Linden and Martina Huguenot van der Linden, Producers
FILM EDITING
* Cabaret -- David Bretherton
FOREIGN LANGUAGE FILM
* The Discreet Charm of the Bourgeoisie -- France
MUSIC (Original Dramatic Score)
* Limelight -- Charles Chaplin, Raymond Rasch, Larry Russell
MUSIC (Scoring: Adaptation and Original Song Score)
* Cabaret -- Adaptation Score by Ralph Burns
MUSIC (Song--Original for the Picture)
* "The Morning After" from The Poseidon Adventure
BEST PICTURE
* The Godfather -- Albert S. Ruddy, Producer

SHORT SUBJECT (Animated)
* A Christmas Carol -- Richard Williams, Producer
SHORT SUBJECT (Live Action)
* Norman Rockwell's World...An American Dream -- Richard Barclay, Producer
SOUND
* Cabaret -- Robert Knudson, David Hildyard
WRITING (Screenplay--based on material from another medium)
* The Godfather -- Mario Puzo, Francis Ford Coppola
WRITING (Story and Screenplay--based on factual material or material not previously published or produced)
* The Candidate -- Jeremy Larner
SPECIAL ACHIEVEMENT AWARD (Visual Effects)
* The Poseidon Adventure -- L. B. Abbott, A. D. Flowers
JEAN HERSHOLT HUMANITARIAN AWARD
* Rosalind Russell


1973 (46th)

ACTOR
* Jack Lemmon -- Save the Tiger {"Harry Stoner"}
ACTOR IN A SUPPORTING ROLE
* John Houseman -- The Paper Chase {"Professor Kingsfield"}
ACTRESS
* Glenda Jackson -- A Touch of Class {"Vicki Allessio"}
ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE
* Tatum O'Neal -- Paper Moon {"Addie Loggins"}
ART DIRECTION
* The Sting -- Art Direction: Henry Bumstead; Set Decoration: James Payne
CINEMATOGRAPHY
* Cries and Whispers -- Sven Nykvist
COSTUME DESIGN
* The Sting -- Edith Head
DIRECTING
* The Sting -- George Roy Hill
DOCUMENTARY (Feature)
* The Great American Cowboy -- Kieth Merrill, Producer
DOCUMENTARY (Short Subject)
* Princeton: A Search for Answers -- Julian Krainin and DeWitt L. Sage, Jr., Producers
FILM EDITING
* The Sting -- William Reynolds
FOREIGN LANGUAGE FILM
* Day for Night -- France
MUSIC (Original Dramatic Score)
* The Way We Were -- Marvin Hamlisch
MUSIC (Scoring: Original Song Score and Adaptation -or- Scoring: Adaptation)
* The Sting -- Adaptation Score by Marvin Hamlisch
MUSIC (Song)
* "The Way We Were" from The Way We Were
BEST PICTURE
* The Sting -- Tony Bill, Michael Phillips and Julia Phillips, Producers
SHORT SUBJECT (Animated)
* Frank Film -- Frank Mouris, Producer
SHORT SUBJECT (Live Action)
* The Bolero -- Allan Miller and William Fertik, Producers
SOUND
* The Exorcist -- Robert Knudson, Chris Newman
WRITING (Screenplay--based on material from another medium)
* The Exorcist -- William Peter Blatty
WRITING (Story and Screenplay--based on factual material or material not previously published or produced)
* The Sting -- David S. Ward


1974 (47th)
ACTOR
* Art Carney -- Harry and Tonto {"Harry"}
ACTOR IN A SUPPORTING ROLE
* Robert De Niro -- The Godfather Part II {"Vito Corleone"}
ACTRESS
* Ellen Burstyn -- Alice Doesn't Live Here Anymore {"Alice Hyatt"}
ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE
* Ingrid Bergman -- Murder on the Orient Express {"Greta Ohlsson"}
ART DIRECTION
* The Godfather Part II -- Art Direction: Dean Tavoularis, Angelo Graham; Set Decoration: George R. Nelson
CINEMATOGRAPHY
* The Towering Inferno -- Fred Koenekamp, Joseph Biroc
COSTUME DESIGN
* The Great Gatsby -- Theoni V. Aldredge
DIRECTING
* The Godfather Part II -- Francis Ford Coppola
DOCUMENTARY (Feature)
* Hearts and Minds -- Peter Davis and Bert Schneider, Producers
DOCUMENTARY (Short Subject)
* Don't -- Robin Lehman, Producer
FILM EDITING
* The Towering Inferno -- Harold F. Kress, Carl Kress
FOREIGN LANGUAGE FILM
* Amarcord -- Italy
MUSIC (Original Dramatic Score)
* The Godfather Part II -- Nino Rota, Carmine Coppola
MUSIC (Scoring: Original Song Score and Adaptation -or- Scoring: Adaptation)
* The Great Gatsby -- Adaptation Score by Nelson Riddle
MUSIC (Song)
* "We May Never Love Like This Again" from The Towering Inferno
BEST PICTURE
* The Godfather Part II -- Francis Ford Coppola, Producer; Gray Frederickson and Fred Roos, Co-Producers
SHORT FILM (Animated)
* Closed Mondays -- Will Vinton and Bob Gardiner, Producers
SHORT FILM (Live Action)
* One-Eyed Men Are Kings -- Paul Claudon and Edmond Sechan, Producers
SOUND
* Earthquake -- Ronald Pierce, Melvin Metcalfe, Sr.
WRITING (Original Screenplay)
* Chinatown -- Robert Towne
WRITING (Screenplay Adapted from Other Material)
* The Godfather Part II -- Francis Ford Coppola, Mario Puzo
SPECIAL ACHIEVEMENT AWARD (Visual Effects)
* Earthquake -- Frank Brendel, Glen Robinson, Albert Whitlock
JEAN HERSHOLT HUMANITARIAN AWARD
* Arthur B. Krim


1975 (48th)
ACTOR
* Jack Nicholson -- One Flew over the Cuckoo's Nest {"Randle Patrick McMurphy"}
ACTOR IN A SUPPORTING ROLE
* George Burns -- The Sunshine Boys {"Al Lewis"}
ACTRESS
* Louise Fletcher -- One Flew over the Cuckoo's Nest {"Nurse Mildred Ratched"}
ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE
* Lee Grant -- Shampoo {"Felicia Karpf"}
ART DIRECTION
* Barry Lyndon -- Art Direction: Ken Adam, Roy Walker; Set Decoration: Vernon Dixon
CINEMATOGRAPHY
* Barry Lyndon -- John Alcott
COSTUME DESIGN
* Barry Lyndon -- Ulla-Britt Soderlund, Milena Canonero
DIRECTING
* One Flew over the Cuckoo's Nest -- Milos Forman

DOCUMENTARY (Feature)
* The Man Who Skied down Everest -- F. R. Crawley, James Hager and Dale Hartleben, Producers
DOCUMENTARY (Short Subject)
* The End of the Game -- Claire Wilbur and Robin Lehman, Producers
FILM EDITING
* Jaws -- Verna Fields
FOREIGN LANGUAGE FILM
* Dersu Uzala -- Union of Soviet Socialist Republics
MUSIC (Original Score)
* Jaws -- John Williams
MUSIC (Scoring: Original Song Score and Adaptation -or- Scoring: Adaptation)
* Barry Lyndon -- Adaptation Score by Leonard Rosenman
MUSIC (Original Song)
* "I'm Easy" from Nashville -- Music and Lyrics by Keith Carradine
BEST PICTURE
* One Flew over the Cuckoo's Nest -- Saul Zaentz and Michael Douglas, Producers
SHORT FILM (Animated)
* Great -- Bob Godfrey, Producer
SHORT FILM (Live Action)
* Angel and Big Joe -- Bert Salzman, Producer
SOUND
* Jaws -- Robert L. Hoyt, Roger Heman, Earl Madery, John Carter
WRITING (Original Screenplay)
* Dog Day Afternoon -- Frank Pierson
WRITING (Screenplay Adapted from Other Material)
* One Flew over the Cuckoo's Nest -- Lawrence Hauben, Bo Goldman
SPECIAL ACHIEVEMENT AWARD (Sound Effects)
* The Hindenburg -- Peter Berkos
SPECIAL ACHIEVEMENT AWARD (Visual Effects)
* The Hindenburg -- Albert Whitlock, Glen Robinson
JEAN HERSHOLT HUMANITARIAN AWARD
* Dr. Jules C. Stein



1976 (49th)
ACTOR IN A LEADING ROLE
* Peter Finch -- Network {"Howard Beale"}
ACTOR IN A SUPPORTING ROLE
* Jason Robards -- All the President's Men {"Ben Bradlee"}
ACTRESS IN A LEADING ROLE
* Faye Dunaway -- Network {"Diana Christensen"}
ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE
* Beatrice Straight -- Network {"Louise Schumacher"}
ART DIRECTION
* All the President's Men -- Art Direction: George Jenkins; Set Decoration: George Gaines
CINEMATOGRAPHY
* Bound for Glory -- Haskell Wexler
COSTUME DESIGN
* Fellini's Casanova -- Danilo Donati
DIRECTING
* Rocky -- John G. Avildsen
DOCUMENTARY (Feature)
* Harlan County, U.S.A. -- Barbara Kopple, Producer
DOCUMENTARY (Short Subject)
* Number Our Days -- Lynne Littman, Producer
FILM EDITING
* Rocky -- Richard Halsey, Scott Conrad
FOREIGN LANGUAGE FILM
* Black and White in Color -- Ivory Coast
MUSIC (Original Score)
* The Omen -- Jerry Goldsmith
MUSIC (Original Song Score and Its Adaptation or Adaptation Score)
* Bound for Glory -- Adaptation Score by Leonard Rosenman
MUSIC (Original Song)
* "Evergreen (Love Theme from A Star Is Born)" from A Star Is Born -- Music by Barbra Streisand; Lyrics by Paul Williams
BEST PICTURE
* Rocky -- Irwin Winkler and Robert Chartoff, Producers
SHORT FILM (Animated)
* Leisure -- Suzanne Baker, Producer
SHORT FILM (Live Action)
* In the Region of Ice -- Andre Guttfreund and Peter Werner, Producers
SOUND
* All the President's Men -- Arthur Piantadosi, Les Fresholtz, Dick Alexander, Jim Webb
WRITING (Screenplay--based on material from another medium)
* All the President's Men -- William Goldman
WRITING (Screenplay Written Directly for the Screen--based on factual material or on story material not previously published or produced)
* Network -- Paddy Chayefsky



1977 (50th)
ACTOR IN A LEADING ROLE
* Richard Dreyfuss -- The Goodbye Girl {"Elliot Garfield"}
ACTOR IN A SUPPORTING ROLE
* Jason Robards -- Julia {"Dashiell Hammett"}
ACTRESS IN A LEADING ROLE
* Diane Keaton -- Annie Hall {"Annie Hall"}
ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE
* Vanessa Redgrave -- Julia {"Julia"}
ART DIRECTION
* Star Wars -- Art Direction: John Barry, Norman Reynolds, Leslie Dilley; Set Decoration: Roger Christian
CINEMATOGRAPHY
* Close Encounters of the Third Kind -- Vilmos Zsigmond
COSTUME DESIGN
* Star Wars -- John Mollo

DIRECTING
* Annie Hall -- Woody Allen
DOCUMENTARY (Feature)
* Who Are the DeBolts? And Where Did They Get Nineteen Kids? -- John Korty, Dan McCann and Warren L. Lockhart, Producers
DOCUMENTARY (Short Subject)
* Gravity Is My Enemy -- John Joseph and Jan Stussy, Producers
FILM EDITING
* Star Wars -- Paul Hirsch, Marcia Lucas, Richard Chew
FOREIGN LANGUAGE FILM
* Madame Rosa -- France
MUSIC (Original Score)
* Star Wars -- John Williams
MUSIC (Original Song Score and Its Adaptation or Adaptation Score)
* A Little Night Music -- Adaptation Score by Jonathan Tunick
MUSIC (Original Song)
* "You Light Up My Life" from You Light Up My Life -- Music and Lyrics by Joseph Brooks
BEST PICTURE
* Annie Hall -- Charles H. Joffe, Producer
SHORT FILM (Animated)
* The Sand Castle -- Co Hoedeman, Producer
SHORT FILM (Live Action)
* I'll Find a Way -- Beverly Shaffer and Yuki Yoshida, Producers
SOUND
* Star Wars -- Don MacDougall, Ray West, Bob Minkler, Derek Ball
VISUAL EFFECTS
* Star Wars -- John Stears, John Dykstra, Richard Edlund, Grant McCune, Robert Blalack
WRITING (Screenplay--based on material from another medium)
* Julia -- Alvin Sargent
WRITING (Screenplay Written Directly for the Screen--based on factual material or on story material not previously published or produced)
* Annie Hall -- Woody Allen, Marshall Brickman

PREMIILE OSCAR: EDIŢIILE 31-40



1958 (31st)
ACTOR
* David Niven -- Separate Tables {"Major Pollock"}
ACTOR IN A SUPPORTING ROLE
* Burl Ives -- The Big Country {"Rufus Hannassey"}
ACTRESS
* Susan Hayward -- I Want to Live! {"Barbara Graham"}
ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE
* Wendy Hiller -- Separate Tables {"Pat Cooper"}
ART DIRECTION
* Gigi -- Art Direction: William A. Horning, Preston Ames; Set Decoration: Henry Grace, Keogh Gleason
CINEMATOGRAPHY (Black-and-White)
* The Defiant Ones -- Sam Leavitt
CINEMATOGRAPHY (Color)
* Gigi -- Joseph Ruttenberg
COSTUME DESIGN
* Gigi -- Cecil Beaton
DIRECTING
* Gigi -- Vincente Minnelli
DOCUMENTARY (Feature)
* White Wilderness -- Ben Sharpsteen, Producer
DOCUMENTARY (Short Subject)
* Ama Girls -- Ben Sharpsteen, Producer
FILM EDITING
* Gigi -- Adrienne Fazan
FOREIGN LANGUAGE FILM
* My Uncle -- France
MUSIC (Music Score of a Dramatic or Comedy Picture)
* The Old Man and the Sea -- Dimitri Tiomkin
MUSIC (Scoring of a Musical Picture)
* Gigi -- Andre Previn
MUSIC (Song)
* "Gigi" from Gigi -- Music by Frederick Loewe; Lyrics by Alan Jay Lerner
BEST MOTION PICTURE
* Gigi -- Arthur Freed, Producer
SHORT SUBJECT (Cartoon)
* Knighty Knight Bugs -- John W. Burton, Producer
SHORT SUBJECT (Live Action)
* Grand Canyon -- Walt Disney, Producer
SOUND
* South Pacific -- Todd-AO Sound Department, Fred Hynes, Sound Director
SPECIAL EFFECTS
* Tom Thumb -- Visual Effects by Tom Howard
WRITING (Screenplay--based on material from another medium)
* Gigi -- Alan Jay Lerner
WRITING (Story and Screenplay--written directly for the screen)
* The Defiant Ones -- Nedrick Young, Harold Jacob Smith


1959 (32nd)
ACTOR
* Charlton Heston -- Ben-Hur {"Judah Ben-Hur"}
ACTOR IN A SUPPORTING ROLE
* Hugh Griffith -- Ben-Hur {"Sheik Ilderim"}
ACTRESS
* Simone Signoret -- Room at the Top {"Alice Aisgill"}
ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE
* Shelley Winters -- The Diary of Anne Frank {"Mrs. Van Daan"}
ART DIRECTION (Black-and-White)
* The Diary of Anne Frank -- Art Direction: Lyle R. Wheeler, George W. Davis; Set Decoration: Walter M. Scott, Stuart A. Reiss
ART DIRECTION (Color)
* Ben-Hur -- Art Direction: William A. Horning, Edward Carfagno; Set Decoration: Hugh Hunt
CINEMATOGRAPHY (Black-and-White)
* The Diary of Anne Frank -- William C. Mellor
CINEMATOGRAPHY (Color)
* Ben-Hur -- Robert L. Surtees
COSTUME DESIGN (Black-and-White)
* Some Like It Hot -- Orry-Kelly
COSTUME DESIGN (Color)
* Ben-Hur -- Elizabeth Haffenden
DIRECTING
* Ben-Hur -- William Wyler
DOCUMENTARY (Feature)
* Serengeti Shall Not Die -- Bernhard Grzimek, Producer
DOCUMENTARY (Short Subject)
* Glass -- Bert Haanstra, Producer
FILM EDITING
* Ben-Hur -- Ralph E. Winters, John D. Dunning
FOREIGN LANGUAGE FILM
* Black Orpheus -- France
MUSIC (Music Score of a Dramatic or Comedy Picture)
* Ben-Hur -- Miklos Rozsa
MUSIC (Scoring of a Musical Picture)
* Porgy and Bess -- Andre Previn, Ken Darby
MUSIC (Song)
* "High Hopes" from A Hole in the Head
BEST MOTION PICTURE
* Ben-Hur -- Sam Zimbalist, Producer
SHORT SUBJECT (Cartoon)
* Moonbird -- John Hubley, Producer
SHORT SUBJECT (Live Action)
* The Golden Fish -- Jacques-Yves Cousteau, Producer
SOUND
* Ben-Hur
SPECIAL EFFECTS
* Ben-Hur
WRITING (Screenplay--based on material from another medium)
* Room at the Top -- Neil Paterson
WRITING (Story and Screenplay--written directly for the screen)
* Pillow Talk -- Story by Russell Rouse, Clarence Greene; Screenplay by Stanley Shapiro, Maurice Richlin


1960 (33rd)
ACTOR
* Burt Lancaster -- Elmer Gantry {"Elmer Gantry"}
ACTOR IN A SUPPORTING ROLE
* Peter Ustinov -- Spartacus {"Batiatus"}
ACTRESS
* Elizabeth Taylor -- Butterfield 8 {"Gloria Wandrous"}
ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE
* Shirley Jones -- Elmer Gantry {"Lulu Bains"}
ART DIRECTION (Black-and-White)
* The Apartment -- Art Direction: Alexander Trauner; Set Decoration: Edward G. Boyle
ART DIRECTION (Color)
* Spartacus -- Art Direction: Alexander Golitzen, Eric Orbom; Set Decoration: Russell A. Gausman, Julia Heron
CINEMATOGRAPHY (Black-and-White)
* Sons and Lovers -- Freddie Francis
CINEMATOGRAPHY (Color)
* Spartacus -- Russell Metty
COSTUME DESIGN (Black-and-White)
* The Facts of Life -- Edith Head, Edward Stevenson
COSTUME DESIGN (Color)
* Spartacus -- Valles, Bill Thomas
DIRECTING
* The Apartment -- Billy Wilder
DOCUMENTARY (Feature)
* The Horse with the Flying Tail -- Larry Lansburgh, Producer
DOCUMENTARY (Short Subject)
* Giuseppina -- James Hill, Producer
FILM EDITING
* The Apartment -- Daniel Mandell
FOREIGN LANGUAGE FILM
* The Virgin Spring -- Sweden
MUSIC (Music Score of a Dramatic or Comedy Picture)
* Exodus -- Ernest Gold
MUSIC (Scoring of a Musical Picture)
* Song without End (The Story of Franz Liszt) -- Morris Stoloff, Harry Sukman
MUSIC (Song)
* "Never On Sunday" from Never on Sunday -- Music and Lyrics by Manos Hadjidakis
BEST MOTION PICTURE
* The Apartment -- Billy Wilder, Producer
SHORT SUBJECT (Cartoon)
* Munro -- William L. Snyder, Producer
SHORT SUBJECT (Live Action)
* Day of the Painter -- Ezra R. Baker, Producer
SOUND
* The Alamo
SPECIAL EFFECTS
* The Time Machine -- Visual Effects by Gene Warren, Tim Baar
WRITING (Screenplay--based on material from another medium)
* Elmer Gantry -- Richard Brooks
WRITING (Story and Screenplay--written directly for the screen)
* The Apartment -- Billy Wilder, I. A. L. Diamond



1961 (34th)

ACTOR
* Maximilian Schell -- Judgment at Nuremberg {"Hans Rolfe"}
ACTOR IN A SUPPORTING ROLE
* George Chakiris -- West Side Story {"Bernardo"}
ACTRESS
* Sophia Loren -- Two Women {"Cesira"}
ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE
* Rita Moreno -- West Side Story {"Anita"}
ART DIRECTION (Black-and-White)
* The Hustler -- Art Direction: Harry Horner; Set Decoration: Gene Callahan
ART DIRECTION (Color)
* West Side Story -- Art Direction: Boris Leven; Set Decoration: Victor A. Gangelin
CINEMATOGRAPHY (Black-and-White)
* The Hustler -- Eugen Shuftan
CINEMATOGRAPHY (Color)
* West Side Story -- Daniel L. Fapp
COSTUME DESIGN (Black-and-White)
* La Dolce Vita -- Piero Gherardi
COSTUME DESIGN (Color)
* West Side Story -- Irene Sharaff
DIRECTING
* West Side Story -- Robert Wise, Jerome Robbins
DOCUMENTARY (Feature)
* Le Ciel et la Boue (Sky Above and Mud Beneath) -- Arthur Cohn and Rene Lafuite, Producers
DOCUMENTARY (Short Subject)
* Project Hope -- Frank P. Bibas, Producer
FILM EDITING
* West Side Story -- Thomas Stanford
FOREIGN LANGUAGE FILM
* Through a Glass Darkly -- Sweden
MUSIC (Music Score of a Dramatic or Comedy Picture)
* Breakfast at Tiffany's -- Henry Mancini
MUSIC (Scoring of a Musical Picture)
* West Side Story -- Saul Chaplin, Johnny Green, Sid Ramin, Irwin Kostal
MUSIC (Song)
* "Moon River" from Breakfast at Tiffany's
BEST MOTION PICTURE
* West Side Story -- Robert Wise, Producer
SHORT SUBJECT (Cartoon)
* Ersatz (The Substitute) -- Zagreb Film
SHORT SUBJECT (Live Action)
* Seawards the Great Ships -- Templar Film Studios
SOUND
* West Side Story
SPECIAL EFFECTS
* The Guns of Navarone
WRITING (Screenplay--based on material from another medium)
* Judgment at Nuremberg -- Abby Mann
WRITING (Story and Screenplay--written directly for the screen)
* Splendor in the Grass -- William Inge



1962 (35th)
ACTOR
* Gregory Peck -- To Kill a Mockingbird {"Atticus Finch"}
ACTOR IN A SUPPORTING ROLE
* Ed Begley -- Sweet Bird of Youth {"Tom 'Boss' Finley"}
ACTRESS
* Anne Bancroft -- The Miracle Worker {"Annie Sullivan"}
ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE
* Patty Duke -- The Miracle Worker {"Helen Keller"}
ART DIRECTION (Black-and-White)
* To Kill a Mockingbird -- Art Direction: Alexander Golitzen, Henry Bumstead; Set Decoration: Oliver Emert
ART DIRECTION (Color)
* Lawrence of Arabia -- Art Direction: John Box, John Stoll; Set Decoration: Dario Simoni
CINEMATOGRAPHY (Black-and-White)
* The Longest Day -- Jean Bourgoin, Walter Wottitz, (Henri Persin)
CINEMATOGRAPHY (Color)
* Lawrence of Arabia -- Fred A. Young
COSTUME DESIGN (Black-and-White)
* What Ever Happened to Baby Jane? -- Norma Koch
COSTUME DESIGN (Color)
* The Wonderful World of the Brothers Grimm -- Mary Wills
DIRECTING
* Lawrence of Arabia -- David Lean
DOCUMENTARY (Feature)
* Black Fox -- Louis Clyde Stoumen, Producer
DOCUMENTARY (Short Subject)
* Dylan Thomas -- Jack Howells, Producer
FILM EDITING
* Lawrence of Arabia -- Anne Coates
FOREIGN LANGUAGE FILM
* Sundays and Cybele -- France
MUSIC (Music Score--substantially original)
* Lawrence of Arabia -- Maurice Jarre
MUSIC (Scoring of Music--adaptation or treatment)
* Meredith Willson's The Music Man -- Ray Heindorf
MUSIC (Song)
* "Days of Wine and Roses" from Days of Wine and Roses
BEST PICTURE
* Lawrence of Arabia -- Sam Spiegel, Producer
SHORT SUBJECT (Cartoon)
* The Hole -- John Hubley and Faith Hubley, Producers
SHORT SUBJECT (Live Action)
* Heureux Anniversaire (Happy Anniversary) -- Pierre Etaix and J.C. Carrière, Producers
SOUND
* Lawrence of Arabia -- Shepperton Studio Sound Department, John Cox, Sound Director
SPECIAL EFFECTS
* The Longest Day
WRITING (Screenplay--based on material from another medium)
* To Kill a Mockingbird -- Horton Foote
WRITING (Story and Screenplay--written directly for the screen)
* Divorce--Italian Style -- Ennio de Concini, Alfredo Giannetti, Pietro Germi



1963 (36th)

ACTOR
* Sidney Poitier -- Lilies of the Field {"Homer Smith"}
ACTOR IN A SUPPORTING ROLE
* Melvyn Douglas -- Hud {"Homer Bannon"}
ACTRESS
* Patricia Neal -- Hud {"Alma"}
ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE
* Margaret Rutherford -- The V.I.P.s {"Duchess of Brighton"}
ART DIRECTION (Black-and-White)
* America America -- Gene Callahan
ART DIRECTION (Color)
* Cleopatra -- Art Direction: John DeCuir, Jack Martin Smith, Hilyard Brown, Herman Blumenthal, Elven Webb, Maurice Pelling, Boris Juraga; Set Decoration: Walter M. Scott, Paul S. Fox, Ray Moyer
CINEMATOGRAPHY (Black-and-White)
* Hud -- James Wong Howe
CINEMATOGRAPHY (Color)
* Cleopatra -- Leon Shamroy
COSTUME DESIGN (Black-and-White)
* Federico Fellini's 8-1/2 -- Piero Gherardi
COSTUME DESIGN (Color)
* Cleopatra -- Irene Sharaff, Vittorio Nino Novarese, Renie
DIRECTING
* Tom Jones -- Tony Richardson
DOCUMENTARY (Feature)
* Robert Frost: A Lover's Quarrel with the World -- Robert Hughes, Producer
DOCUMENTARY (Short Subject)
* Chagall -- Simon Schiffrin, Producer
FILM EDITING
* How the West Was Won -- Harold F. Kress
FOREIGN LANGUAGE FILM
* Federico Fellini's 8-1/2 -- Italy
MUSIC (Music Score--substantially original)
* Tom Jones -- John Addison
MUSIC (Scoring of Music--adaptation or treatment)
* Irma La Douce -- Andre Previn
MUSIC (Song)
* "Call Me Irresponsible" from Papa's Delicate Condition
BEST PICTURE
* Tom Jones -- Tony Richardson, Producer
SHORT SUBJECT (Cartoon)
* The Critic -- Ernest Pintoff, Producer
SHORT SUBJECT (Live Action)
* An Occurrence at Owl Creek Bridge -- Paul de Roubaix and Marcel Ichac, Producers
SOUND
* How the West Was Won
SOUND EFFECTS
* It's a Mad, Mad, Mad, Mad World -- Walter G. Elliott
SPECIAL EFFECTS
* Cleopatra -- Emil Kosa, Jr.
WRITING (Screenplay--based on material from another medium)
* Tom Jones -- John Osborne
WRITING (Story and Screenplay--written directly for the screen)
* How the West Was Won -- James R. Webb



1964 (37th)

ACTOR
* Rex Harrison -- My Fair Lady {"Professor Henry Higgins"}
ACTOR IN A SUPPORTING ROLE
* Peter Ustinov -- Topkapi {"Arthur Simpson"}
ACTRESS
* Julie Andrews -- Mary Poppins {"Mary Poppins"}
ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE
* Lila Kedrova -- Zorba the Greek {"Madame Hortense"}
ART DIRECTION (Black-and-White)
* Zorba the Greek -- Vassilis Fotopoulos

ART DIRECTION (Color)
* My Fair Lady -- Art Direction: Gene Allen, Cecil Beaton; Set Decoration: George James Hopkins
CINEMATOGRAPHY (Black-and-White)
* Zorba the Greek -- Walter Lassally
CINEMATOGRAPHY (Color)
* My Fair Lady -- Harry Stradling
COSTUME DESIGN (Black-and-White)
* The Night of the Iguana -- Dorothy Jeakins
COSTUME DESIGN (Color)
* My Fair Lady -- Cecil Beaton
DIRECTING
* My Fair Lady -- George Cukor
DOCUMENTARY (Feature)
* Jacques-Yves Cousteau's World without Sun -- Jacques-Yves Cousteau, Producer
DOCUMENTARY (Short Subject)
* Nine from Little Rock -- Charles Guggenheim, Producer
FILM EDITING
* Mary Poppins -- Cotton Warburton
FOREIGN LANGUAGE FILM
* Yesterday, Today and Tomorrow -- Italy
MUSIC (Music Score--substantially original)
* Mary Poppins -- Richard M. Sherman, Robert B. Sherman
MUSIC (Scoring of Music--adaptation or treatment)
* My Fair Lady -- Andre Previn
MUSIC (Song)
* "Chim Chim Cher-ee" from Mary Poppins
BEST PICTURE
* My Fair Lady -- Jack L. Warner, Producer
SHORT SUBJECT (Cartoon)
* The Pink Phink -- David H. DePatie and Friz Freleng, Producers
SHORT SUBJECT (Live Action)
* Casals Conducts: 1964 -- Edward Schreiber, Producer
SOUND
* My Fair Lady
SOUND EFFECTS
* Goldfinger -- Norman Wanstall
SPECIAL VISUAL EFFECTS
* Mary Poppins -- Peter Ellenshaw, Eustace Lycett, Hamilton Luske
WRITING (Screenplay--based on material from another medium)
* Becket -- Edward Anhalt
WRITING (Story and Screenplay--written directly for the screen)
* Father Goose -- Story by S. H. Barnett; Screenplay by Peter Stone, Frank Tarloff



1965 (38th)
ACTOR
* Lee Marvin -- Cat Ballou {"Kid Shelleen/Tim Strawn"}
ACTOR IN A SUPPORTING ROLE
* Martin Balsam -- A Thousand Clowns {"Arnold Burns"}
ACTRESS
* Julie Christie -- Darling {"Diana Scott"}
ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE
* Shelley Winters -- A Patch of Blue {"Rose-Ann D'Arcey"}
ART DIRECTION (Black-and-White)
* Ship of Fools -- Art Direction: Robert Clatworthy; Set Decoration: Joseph Kish
ART DIRECTION (Color)
* Doctor Zhivago -- Art Direction: John Box, Terry Marsh; Set Decoration: Dario Simoni
CINEMATOGRAPHY (Black-and-White)
* Ship of Fools -- Ernest Laszlo
CINEMATOGRAPHY (Color)
* Doctor Zhivago -- Freddie Young
COSTUME DESIGN (Black-and-White)
* Darling -- Julie Harris
COSTUME DESIGN (Color)
* Doctor Zhivago -- Phyllis Dalton
DIRECTING
* The Sound of Music -- Robert Wise
DOCUMENTARY (Feature)
* The Eleanor Roosevelt Story -- Sidney Glazier, Producer
DOCUMENTARY (Short Subject)
* To Be Alive! -- Francis Thompson, Producer
FILM EDITING
* The Sound of Music -- William Reynolds
FOREIGN LANGUAGE FILM
* The Shop on Main Street -- Czechoslovakia
MUSIC (Music Score--substantially original)
* Doctor Zhivago -- Maurice Jarre
MUSIC (Scoring of Music--adaptation or treatment)
* The Sound of Music -- Irwin Kostal
MUSIC (Song)
* "The Shadow of Your Smile" from The Sandpiper
BEST PICTURE
* The Sound of Music -- Robert Wise, Producer
SHORT SUBJECT (Cartoon)
* The Dot and the Line -- Chuck Jones and Les Goldman, Producers
SHORT SUBJECT (Live Action)
* The Chicken (Le Poulet) -- Claude Berri, Producer
SOUND
* The Sound of Music
SOUND EFFECTS
* The Great Race -- Tregoweth Brown
SPECIAL VISUAL EFFECTS
* Thunderball -- John Stears
WRITING (Screenplay--based on material from another medium)
* Doctor Zhivago -- Robert Bolt
WRITING (Story and Screenplay--written directly for the screen)
* Darling -- Frederic Raphael


1966 (39th)
ACTOR
* Paul Scofield -- A Man for All Seasons {"Sir Thomas More"}
ACTOR IN A SUPPORTING ROLE
* Walter Matthau -- The Fortune Cookie {"Willie Gingrich"}
ACTRESS
* Elizabeth Taylor -- Who's Afraid of Virginia Woolf? {"Martha"}
ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE
* Sandy Dennis -- Who's Afraid of Virginia Woolf? {"Honey"}
ART DIRECTION (Black-and-White)
* Who's Afraid of Virginia Woolf? -- Art Direction: Richard Sylbert; Set Decoration: George James Hopkins
ART DIRECTION (Color)
* Fantastic Voyage -- Art Direction: Jack Martin Smith, Dale Hennesy; Set Decoration: Walter M. Scott, Stuart A. Reiss
CINEMATOGRAPHY (Black-and-White)
* Who's Afraid of Virginia Woolf? -- Haskell Wexler
CINEMATOGRAPHY (Color)
* A Man for All Seasons -- Ted Moore
COSTUME DESIGN (Black-and-White)
* Who's Afraid of Virginia Woolf? -- Irene Sharaff
COSTUME DESIGN (Color)
* A Man for All Seasons -- Elizabeth Haffenden, Joan Bridge
DIRECTING
* A Man for All Seasons -- Fred Zinnemann
DOCUMENTARY (Feature)
* The War Game -- Peter Watkins, Producer
DOCUMENTARY (Short Subject)
* A Year toward Tomorrow -- Edmond A. Levy, Producer
FILM EDITING
* Grand Prix -- Fredric Steinkamp, Henry Berman, Stewart Linder, Frank Santillo
FOREIGN LANGUAGE FILM
* A Man and a Woman -- France
MUSIC (Original Music Score)
* Born Free -- John Barry
MUSIC (Scoring of Music--adaptation or treatment)
* A Funny Thing Happened on the Way to the Forum -- Ken Thorne
MUSIC (Song)
* "Born Free" from Born Free -- Music by John Barry; Lyrics by Don Black
BEST PICTURE
* A Man for All Seasons -- Fred Zinnemann, Producer
SHORT SUBJECT (Cartoon)
* Herb Alpert and the Tijuana Brass Double Feature -- John Hubley and Faith Hubley, Producers
SHORT SUBJECT (Live Action)
* Wild Wings -- Edgar Anstey, Producer
SOUND
* Grand Prix
SOUND EFFECTS
* Grand Prix -- Gordon Daniel
SPECIAL VISUAL EFFECTS
* Fantastic Voyage -- Art Cruickshank
WRITING (Screenplay--based on material from another medium)
* A Man for All Seasons -- Robert Bolt
WRITING (Story and Screenplay--written directly for the screen)
* A Man and a Woman -- Story by Claude Lelouch; Screenplay by Claude Lelouch, Pierre Uytterhoeven


1967 (40th)
ACTOR
* Rod Steiger -- In the Heat of the Night {"Police Chief Bill Gillespie"}
ACTOR IN A SUPPORTING ROLE
* George Kennedy -- Cool Hand Luke {"Dragline"}
ACTRESS
* Katharine Hepburn -- Guess Who's Coming to Dinner {"Christina Drayton"}
ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE
* Estelle Parsons -- Bonnie and Clyde {"Blanche Barrow"}
ART DIRECTION
* Camelot -- Art Direction: John Truscott, Edward Carrere; Set Decoration: John W. Brown
CINEMATOGRAPHY
* Bonnie and Clyde -- Burnett Guffey

COSTUME DESIGN
* Camelot -- John Truscott
DIRECTING
* The Graduate -- Mike Nichols
DOCUMENTARY (Feature)
* The Anderson Platoon -- Pierre Schoendoerffer, Producer
DOCUMENTARY (Short Subject)
* The Redwoods -- Mark Harris and Trevor Greenwood, Producers
FILM EDITING
* In the Heat of the Night -- Hal Ashby
FOREIGN LANGUAGE FILM
* Closely Watched Trains -- Czechoslovakia
MUSIC (Original Music Score)
* Thoroughly Modern Millie -- Elmer Bernstein
MUSIC (Scoring of Music--adaptation or treatment)
* Camelot -- Alfred Newman, Ken Darby
MUSIC (Song)
* "Talk to the Animals" from Doctor Dolittle -- Music and Lyrics by Leslie Bricusse
BEST PICTURE
* In the Heat of the Night -- Walter Mirisch, Producer
SHORT SUBJECT (Cartoon)
* The Box -- Fred Wolf, Producer
SHORT SUBJECT (Live Action)
* A Place to Stand -- Christopher Chapman, Producer
SOUND
* In the Heat of the Night -- Samuel Goldwyn Studio Sound Department
SOUND EFFECTS
* The Dirty Dozen -- John Poyner
SPECIAL VISUAL EFFECTS
* Doctor Dolittle -- L. B. Abbott
WRITING (Screenplay--based on material from another medium)
* In the Heat of the Night -- Stirling Silliphant
WRITING (Story and Screenplay--written directly for the screen)
* Guess Who's Coming to Dinner -- William Rose
JEAN HERSHOLT HUMANITARIAN AWARD
* Gregory Peck